монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obecné informace

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2020.)

Žádost o vízum k pobytu nad 90 dnů (typ víza D) si můžete podat pouze na zastupitelském úřadě České republiky (ZÚ).

Zastupitelský úřad nerozhoduje o udělení či neudělení víza k pobytu nad 90 dnů. Vízum k pobytu nad 90 dnů uděluje regionální pracoviště oddělení pobytu cizinců (OPC) odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra České republiky (MV) na žádost cizince, který hodlá pobývat na území ČR za účelem vyžadujícím pobyt na území ČR delší než 3 měsíce. Vízum k pobytu nad 90 dnů do cestovního dokladu cizince vyznačuje ZÚ na základě pokynu orgánu příslušného k rozhodnutí o žádosti. Vízum k pobytu nad 90 dnů podle tohoto odstavce se vyznačuje vždy jako vícenásobné.

Vízum k pobytu nad 90 dnů se uděluje s dobou platnosti stanovenou příslušným orgánem MV, nejvýše však na 1 rok

Vízum k pobytu nad 90 dnů se dále uděluje cizinci za účelem převzetí povolení k trvalému pobytu, povolení k dlouhodobému pobytu za účelem společného soužití rodiny nebo za účelem studia na území ČR či za účelem vědeckého výzkumu na území ČR. Vízum k pobytu nad 90 dnů podle tohoto odstavce se uděluje jako jednorázové a opravňuje cizince k pobytu na území po dobu 60 dnů s platností 180 dnů.

Žádost o udělení víza k pobytu nad 90 dnů vyřídí OAMP ve lhůtě do 90 dnů, ve zvlášť složitých případech do 120 dnů ode dne podání žádosti.

Žádost o udělení víza k pobytu nad 90 dnů za účelem studia nebo za účelem pedagogické činnosti nebo za účelem výzkumu vyřizuje OAMP ve lhůtě do 60 dnů ode dne podání žádosti.

Náležitosti žádosti o udělení dlouhodobého víza nesmí být starší než 180 dnů, s výjimkou cestovního dokladu, matričních dokladů a fotografie cizince, odpovídající jeho skutečné podobě, pokud není stanoveno jinak.

Důležité upozornění

Pokud má ovšem zahraniční doklad kratší dobu platnosti než uvedených 180 dnů, nelze jej po uplynutí této doby přijmout, byť přitom splňuje podmínku, že není starší 180 dnů. Typickým příkladem je mongolský Rejstřík trestů, který je platní pouhých 45 dnů. Po uplynutí této doby jej tak nelze přijmout.

Všechny náležitosti, s výjimkou cestovního dokladu, musí být v českém jazyce (náležitost v českém jazyce nebo náležitost v cizím jazyce s ověřeným překladem do českého jazyka).

Veškeré podpůrné dokumenty k žádosti musí být předloženy pouze v listinné podobě (nikoliv prostřednictvím datové schránky).

Cestovní doklad, matriční doklad, doklad prokazující účel pobytu a souhlas rodičů s pobytem dítěte na území ČR, je žadatel povinen předložit v originále (nikoliv pouze v ověřené kopii).

O udělení dlouhodobého víza rozhoduje OAMP které v případě zamítnutí žádosti cizince písemně informuje o důvodech neudělení dlouhodobého víza. Cizinec je oprávněn ve lhůtě do 15 dnů ode dne doručení informace o neudělení dlouhodobého víza požádat přímo MV o nové posouzení důvodů neudělení víza. MV písemně informuje cizince o výsledku nového posouzení důvodů neudělení dlouhodobého víza ve lhůtě do 60 dnů.

Upozornění:

Zastupitelský úřad/generální konzulát je oprávněn provést se žadatelem o dlouhodobé vízum pohovor. O provedeném pohovoru je vyhotoven pracovníky zastupitelského úřadu/generálního konzulátu záznam v českém jazyce, který je následně podepsán osobou provádějící pohovor a žadatelem.

Držitelé dlouhodobého víza typu D mají od 5. 4. 2010 stejné právo volného pohybu po schengenském prostoru - až do 90 dnů běhěm jakýchkoliv 180 dnů, jaké užívají držitelé povolení k pobytu.

Držitelé dlouhodobého víza za účelem převzetí povolení k dlouhodobému pobytu se mohou pohybovat po schengeském prostoru až do 90 dnů během jakýchkoliv 180 dnů až po obdržení pobytového povolení.