Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru

монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mimořádný dar z České republiky – projekt reintegrace koně Převalského do své původní vlasti

Dne 15. června 2011 přistane na letišti v Khovdu, v západní části Mongolska, vojenský speciál Armády ČR, který přiváží dar lidu České republiky – čtyři koně Převalského ze Zoologické zahrady hlavního města Prahy, kteří budou reintegrování ve své původní vlasti.

Česká republika ve spolupráci se svými přáteli z Mongolska a řadou mezinárodních organizací připravila realizaci převozu čtyř koní Převalského z Prahy do oblasti Khomin Tal v západním Mongolsku. Přeprava těchto vzácných divokých koní do jejich vlasti je darem českého lidu Mongolsku, se kterým nás pojí dlouholeté a pevné přátelství.

Kůň Převalského, poslední divoký kůň vůbec, byl ve volné přírodě na přelomu 60. a 70. let minulého století vyhuben. Přežil pouze v lidské péči, přičemž mimořádnou zásluhu na jeho zachování si může připsat ZOO Praha, které vede i celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu. Od 90. let  probíhá v režii evropských organizací reintrodukce koní Převalského do Mongolska, kterou však v posledních letech zbrzdil nedostatek finančních prostředků. Díky  obětavosti ZOO Praha, štědrosti řady sponzorů a podpory vlády České republiky, která k přepravě poskytne zvláštní letadlo, se podaří uskutečnit velkolepý projekt, o kterém bychom se v uplynulých dvaceti letech neodvažovali ani snít.

V této souvislosti pořádá Velvyslanectví České republiky v Mongolsku v součinnosti se Zoologickou zahradou hlavního města Prahy dne 10. června 2011 v prostorách Přírodovědeckého muzea v Ulánbátaru kulturně-společenskou akci, jejímž cílem je seznámit zástupce médií, stejně tak i odbornou a laickou veřejnost s tímto projektem.

Ke slavnostnímu předání koní Převalského, tohoto daru českého lidi, dojde dne 15. června 2011 ve 14 hodin na letišti v Khovdu.