Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

National ICT Forum

(Archivní článek, platnost skončena 28.06.2014.)

Ve dnech 25.-26. května proběhlo v Ulánbátaru Národní ICT fórum, a to při příležitosti 90. výročí vzniku ICT sektoru v Mongolsku. Na akci navazovala několikadenní výstava ICT Expo.

Předseda vlády Mongolska S. Batbold v úvodu vyzvedl význam ICT sektoru s tím, že Mongolsko směřuje k informační společnosti i s ohledem na nutnost diversifikace ekonomiky. První ICT fórum se uskutečnilo již v r. 1955 a mezitím tato země prošla významným pokrokem, včetně úspěšných IT inženýrů. Důležité je ovšem dále tento sektor modernizovat a rozšiřovat, a to zvláště do venkovských oblastí. Připomenul, že již v loňském roce začaly debaty o založení mongolského „Sillicon Valley“ v rámci Mongolské vědecko-technologické univerzity, podporoval by i klastr založený na evropských standardech. Mobilní operátoři již zavedly standardy ISO.

Prezident T. Elbegdorj ve své zdravici zmínil, že sektor ICT je v Mongolské národním rozvojové strategii uveden jako hlavní akcelerátor mongolského hospodářství. Důležitá bude Mongolská státní strategie o ICT do r. 2021, která je prozatím ve formě návrhu. V budoucnu chtějí zavést e-government a e-governance. Zvláštní důraz kladl na nutnost odborného vzdělávání.

Další hosté byli mj. z International Telecommunication Union (která v Mongolsku realizuje tři projekty), Asia Pacific Telecommunity (spolupracující s Mongolskem např. na výměně studentů), ICTPA (Information, Communications, Technology and Post Authority of Mongolia), CRC (Communications Regulatory Commission), místních firem a ministerstev. Mongolskou národní telekomunikační společnost v minulosti zprivatizovaly korejské firmy. Předseda ICTPA uvedl, že Mongolsko již započalo rozhovory s Indií o zřízení outsourcingového centra.

V Mongolsku bylo v r. 2010 registrováno 2,5 milionů uživatelů mobilních telefonů, necelých 190 tisíc pevných linek, cca 20 poskytovatelů internetových služeb, 200 tisíc předplacených uživatelů internetu, síť optických vláken má celkovou délku cca 14 tis. km, 37 státních rozhlasových stanic (90% pokrytí teritoria), 93 televizních stanic. Příjmy ICT sektoru dosáhly v r. 2010 výše 471 mld. MNT (1EUR = cca 1790 MNT), přičemž se v Mongolsku tímto předmětem činnosti zabývá cca 400 společností. Průmysl na ICT v Mongolsku neexistuje, rovněž žádné výzkumné centrum. Nedostatek je i expertů. Mongolsko nemá národní satelit. Aplikace pro krizové řízení jsou málo rozvinuté. Pro elektronické obchodování není dostatečné legislativní zázemí.

Krátce z historie ICT v Mongolsku:

Ø      1921 – vládní Telegrafická agentura;

Ø      1924 – první poštovní známka;

Ø      1934 – první lokální rozhlasové vysílání;

Ø      1967 – první televizní vysílací studio v Ulánbátaru;

Ø      1985 – první univerzitní IT učební osnovy;

Ø      1995 – Komunikační regulační rada;

Ø      1995 – první GSM operátor (Mobicom);

Ø      1996 – první poskytovatel internetu  (Datacom);

Ø      1998 – systém VSAT;

Ø      1999 – první operátor využívající CDMA (Skytel);

Ø      2002 – první síť optických vláken;

Ø      2004 – vznik úřadu ICTPA;

Ø      2007 – zavedení poštovních směrovacích čísel;

Ø      2009 – mobilní služby 3G.