Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vánoční návštěva dětského domova

Ve středu 14. prosince 2011 navštívila choť velvyslance paní Bronislava Jílková, třetí tajemník ZÚ Pavla Žáková a atašé Dita Táborská Státní dětský domov pro děti od 2 do 5 let v ulánbátarské čtvrti Bajandzurch.

I přes skutečně mrazivých -25°C a hustý kouř z jurtovišť visící nad městem byla středa 14. prosince jedním z dní, které dokážou zahřát a provonět všední týden. Ten den jsme totiž navštívili Státní dětský domov pro malé děti na již tradiční vánoční návštěvě, při které nejen předáváme drobné dárky a skromný finanční obnos, který vzešel z ambasádní sbírky, ale při které především zjišťujeme cenné poznatky a získáváme spoustu pozitivní energie od mongolských dětí. Letos nás přivítalo 82 z celkem 84 dětí bajandzurchského domova, protože dvě, které do domova přibyly teprve den předtím, měly jiné povinnosti. Nejmladší děti měly tradiční mongolské krojové holiny se zvednutými špičkami a sváteční krojové vestičky, ty starší si zvolily modernější úbory. V nádherně vánočně vyzdobené místnosti nás pan ředitel přivítal a představil dětem a hlavně jsme si mohli vychutnat skvělou mongolskou písničku v podání tří maličkých a moderní tanec předvedený několika staršími dívkami. Dobře odvedená práce byla odměněná - do Mongolska sice Ježíšek nelítá, ale symbolické balíčky naplněné plyšáky, pastelkami, vodovkami, knížkami českých pohádek v mongolštině, pohledy České republiky a sladkostmi jsme všem dětem s radostí rozdali my - choť pana velvyslance paní Broňa Jílková, diplomatky Pavla Žáková a Dita Táborská a naši mongolští kolegové paní Ceren, Zuli a pan Altan-Očir. Když jsme si šli prohlédnout prostory ložnic, heren a učeben, všechny děti si ve svých odděleních držely své nové hračky, které už vypadaly jako nerozluční parťáci.

Od pana ředitele jsme se dozvěděli, že díky postupně rostoucí životní úrovni v Mongolsku se počet dětí v dětských domovech mírně snižuje - v tomto roce se podařilo již sedm dětí předat zpět jejich biologickým rodinám, které již jsou schopny se o ně postarat. Většina dětí má rodiče, kteří o ně jeví čilý zájem a žijí v naději, že si také své děti budou moci co nejdříve převzít do domácí péče - sirotků nebo nalezenců je v tomto dětském domově minimum. Domov se zaměřuje na výchovu dětí od dvou až do osmnácti let a spravuje několik internátů a škol v Ulánbátaru pro různé věkové kategorie. Protože často mladí lidé po dovršení plnoletosti nejsou schopni řešit svou situaci a najít si zdroj příjmů a důstojné bydlení, domov se v současnosti zaměřuje na realizaci projektu budování a spravování ubytovny pro plnoleté bývalé chovance jako pomoc v obtížném období nabývání nejen samostatnosti, ale také zodpovědnosti.

Dětem, vychovatelkám, vyučujícím, vedení domova a všemu personálu popřála choť velvyslance paní Jílková především pevné zdraví, radost a úspěchy v Novém roce 2012, vyjádřila poděkování a uznání za jejich obdivuhodnou a nelehkou práci a také naději, že v budoucnu dojde k další spolupráci mezi českou ambasádou a Státním dětským domovem.

Galerie