Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru

монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vánoční návštěva dětského domova

Ve středu 14. prosince 2011 navštívila choť velvyslance paní Bronislava Jílková, třetí tajemník ZÚ Pavla Žáková a atašé Dita Táborská Státní dětský domov pro děti od 2 do 5 let v ulánbátarské čtvrti Bajandzurch.

I přes skutečně mrazivých -25°C a hustý kouř z jurtovišť visící nad městem byla středa 14. prosince jedním z dní, které dokážou zahřát a provonět všední týden. Ten den jsme totiž navštívili Státní dětský domov pro malé děti na již tradiční vánoční návštěvě, při které nejen předáváme drobné dárky a skromný finanční obnos, který vzešel z ambasádní sbírky, ale při které především zjišťujeme cenné poznatky a získáváme spoustu pozitivní energie od mongolských dětí. Letos nás přivítalo 82 z celkem 84 dětí bajandzurchského domova, protože dvě, které do domova přibyly teprve den předtím, měly jiné povinnosti. Nejmladší děti měly tradiční mongolské krojové holiny se zvednutými špičkami a sváteční krojové vestičky, ty starší si zvolily modernější úbory. V nádherně vánočně vyzdobené místnosti nás pan ředitel přivítal a představil dětem a hlavně jsme si mohli vychutnat skvělou mongolskou písničku v podání tří maličkých a moderní tanec předvedený několika staršími dívkami. Dobře odvedená práce byla odměněná - do Mongolska sice Ježíšek nelítá, ale symbolické balíčky naplněné plyšáky, pastelkami, vodovkami, knížkami českých pohádek v mongolštině, pohledy České republiky a sladkostmi jsme všem dětem s radostí rozdali my - choť pana velvyslance paní Broňa Jílková, diplomatky Pavla Žáková a Dita Táborská a naši mongolští kolegové paní Ceren, Zuli a pan Altan-Očir. Když jsme si šli prohlédnout prostory ložnic, heren a učeben, všechny děti si ve svých odděleních držely své nové hračky, které už vypadaly jako nerozluční parťáci.

Od pana ředitele jsme se dozvěděli, že díky postupně rostoucí životní úrovni v Mongolsku se počet dětí v dětských domovech mírně snižuje - v tomto roce se podařilo již sedm dětí předat zpět jejich biologickým rodinám, které již jsou schopny se o ně postarat. Většina dětí má rodiče, kteří o ně jeví čilý zájem a žijí v naději, že si také své děti budou moci co nejdříve převzít do domácí péče - sirotků nebo nalezenců je v tomto dětském domově minimum. Domov se zaměřuje na výchovu dětí od dvou až do osmnácti let a spravuje několik internátů a škol v Ulánbátaru pro různé věkové kategorie. Protože často mladí lidé po dovršení plnoletosti nejsou schopni řešit svou situaci a najít si zdroj příjmů a důstojné bydlení, domov se v současnosti zaměřuje na realizaci projektu budování a spravování ubytovny pro plnoleté bývalé chovance jako pomoc v obtížném období nabývání nejen samostatnosti, ale také zodpovědnosti.

Dětem, vychovatelkám, vyučujícím, vedení domova a všemu personálu popřála choť velvyslance paní Jílková především pevné zdraví, radost a úspěchy v Novém roce 2012, vyjádřila poděkování a uznání za jejich obdivuhodnou a nelehkou práci a také naději, že v budoucnu dojde k další spolupráci mezi českou ambasádou a Státním dětským domovem.

Galerie