Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeština se učí na Mongolské státní univerzitě již 20 let!

Dne 27. října 2012 uspořádala katedra slavistiky mongolské státní univerzity oslavu 20 let od svého založení.

Bohemistika je na katedře od jejího založení a od r. 1992 má asi 85 absolventů. Nyní studuje češtinu ve 3. ročníku 9 studentů. Další budou přijímáni za rok a v zájmu rozšíření (kapacita je až 15 studentů v ročníku) budou osnovy a stáže více propojeny také s překladatelstvím v technických oborech. Z původních pěti jazyků dnes zůstává na slavistice ještě polonistika a ruština (slovenština a bulharština se již nevyučují).

Velvyslankyně Ivana Grollová v projevu připomněla, že kromě jazyka pomáhá studium bohemistiky poznat také mentalitu národa, a proto jsou bohemisté stále žádáni a vítáni nejen mezi budoucími státními úředníky, ale také jako asistenti českých firem pracujících v Mongolsku nebo s Mongolskem.

Vzpomínková publikace i  projevy připomínají m.j. technickou pomoc ZÚ Ulánbátar koncem 90. let a spolupráci s diplomaty ZÚ. Ta bude jistě pokračovat formou besed, filmových představení, tlumočnické praxe, publikací knižních překladů. Za ZÚ se kromě velvyslankyně I. Grollové zasedání zúčastnili také Tomáš Vacek a Miroslava Bayerová.

Upozornění:

Oproti polonistům nemají bohemisté pro podobné příležitosti žádný pěkný český kroj – pokud by se našli ochotní dárci, velvyslanectví ČR v Ulánbátaru slavnostní darování kroje rádo zprostředkuje (kontakt: ulaanbaatar@embassy.mzv.cz)

Galerie