Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jazzově zaranžovaná Smetanova Vltava zalila hlavní ulánbátarské náměstí

V Ulánbátaru se uskutečnil sedmý ročník mezinárodního jazzového festivalu „Giant Steppes of Jazz“. Ve dnech 2.-8. října 2013 se festivalu na různých místech Ulánbátaru zúčastnili hudebníci z USA, Francie, Německa a poprvé z ČR.

Festival poprvé vystoupil z malého hotelového baru na pódium veřejného UB Jazz Clubu, divadel i hlavního náměstí. Lákadlem byly především zahraniční skupiny, z nich čeští „Voice and Toys“ sklízeli jednoznačně největší nadšení. Ale došlo i na společná vystoupení s mongolskými hudebníky a z jejich setkání jistě vznikla i další budoucí spolupráce.

Každý večer se do jazzového „jammování“ zapojovali nadšení jazzmani bez ohledu na národnost. Naši muzikanti spolu s vibrafonovou a bicí sekcí Konzervatoře hudby a tance představili jazzové aranžmá symfonické básně „Vltava“ B. Smetany a to jak na odpoledním vystoupení na vymrzlém ale sluncem zalitém Čingisově náměstí, tak na gala koncertě v Divadle opery a baletu.

Přestože v Mongolsku se hudební umění rozvíjí široce, jazzový styl byl poněkud méně známý. Týden s jazzovými rytmy posunul znalost i oblibu tohoto žánru o kus dál. Kromě programu Jazz Festivalu uspořádali čeští hudebníci také workshop v Konzervatoři hudby a tance jakož i vystoupení s ukázkami jednotlivých nástrojů ve 116. Škole pro děti s vadami zraku. Možnost seznámit se s nástroji i hmatem a vlastní hrou využili nadšeně snad všichni žáci a na závěr si zkusili jazzové zpracování pěveckého vystoupení jednoho ze svých vlastních spolužáků.

Na organizaci festivalu se v rámci podpory hudebního vzdělávání mládeže podílel také mongolský národní výbor UNESCO a Ministerstvo kultury, sportu a turistiky. Účast českého kvartetu zajištovalo Velvyslanectví ČR v Ulánbátaru.

Galerie