Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru

монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Smetanova klavírní soutěž poprvé v Mongolsku

Učitelka klavíru Colmon, absolventka vysokoškolského stipendia v Praze, se vrátila do Mongolska s nadšením pro větší rozvoj aktivní hudební tvořivosti mezi mongolskou mládeží.

Stala se spoluzakladatelkou Nadace na podporu hudby, která si klade za cíl především rozvoj zájmových hudebních škol a kroužků, jakožto společensky velmi potřebnou formu rozvoje dětských osobností, jako protiváhu pasivní „kultury“ počítačových her, televize a karaoke.

Jedním z prvních velkých počinů Nadace bylo uspořádání prvního ročníku Smetanovy klavírní soutěže pro děti v Mongolsku. Přihlásili se zájemci nejen z Ulánbátaru, ale i z mnoha dalších provincií země, soutěžilo se ve dvou kategoriích: studentů konzervatoře a klavíristů – amatérů. Snahou Nadace je, aby se vítězové mohli na jaře 2014 zúčastnit mezinárodního kola Smetanovy klavírní soutěže v Čechách, kterou pořádá jednou za dva roky hudební škola v Plzni.

Ve spolupráci s velvyslanectvím ČR byl do odborné komise přizván český klavírista a pedagog Pavel Voráček. Ve dnech 6.-7.12. se v hudebním klání s povinnou klavírní skladbou od Bedřicha Smetany a s jinou skladbou ve stylu klasicismu dle vlastního výběru utkalo přes 40 soutěžících. Porota k vlastnímu překvapení konstatovala, že pro mnoho zručných a talentovaných mladých klavíristů i v kategorii amatérů byla smetanovská hudba velmi přirozená a zvládli ji bravurně nehledě na to, že patří k hudbě značně technicky obtížné.

Vítězové byli vyhlášení v neděli 8.12. na galakoncertě ve státní Filharmonii. V jeho druhé polovině zahrál pro své mongolské přátele skladby Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Jaroslava Ježka pro změnu porotce Pavel Voráček. Odměněni ale byli všichni, kdo se do soutěže přihlásili – v duchu radosti z hudby a porozumění, které ji provází. V tomto duchu se pak nesla i následná „mikulášská“, na kterou velvyslanectví ČR přivedlo dokonce pravého Mikuláše, čerta a anděla. Zpívaly a hrály se koledy, ochutnávalo se vánoční pečivo a povídalo se o vánočních tradicích, jak je známe v Evropě.

Dík patří sponzorům a spoluorganizátorům – mongolským a česko-mongolským firmám – a předem i všem dalším, kdo se rozhodnou Nadaci pro podporu hudby také v budoucnu sponzorovat, jak za účelem účasti mongolských klavíristů na mezinárodní soutěži v Plzni, tak i v jejích dalších prospěšných aktivitách.

Galerie