Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká módní návrhářka navštívila Mongolsko

Pracovní návštěva české módní návrhářky Moniky Přikrylové v Mongolsku přispěla k rozvoji spolupráce s mongolskými výtvarnými ateliéry a univerzitami i k přípravě módních přehlídek, práci na mongolsko-českém portálu mladých designérů a k organizaci výstavy českého designu v Ulánbátaru pro rok 2015.

V dubnu 2014 navštívila Mongolsko mladá česká textilní designérka, absolventka oboru design a propagace Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Monika Přikrylová. Mongolskými prvky se Monika nechala inspirovat již ve své bakalářské práci, od té doby po několik let úspěšně spolupracuje s mongolskými výtvarnými ateliéry.   Během své nedávné první návštěvy Mongolska uspořádala ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Ulánbátaru tematický workshop na univerzitě umění a designu Citi Institute, k českému oděvnímu a průmyslovému designu vystoupila rovněž na univerzitě MUBIS a na mongolské Univerzitě vědy a technologie.  S výrobou tradičních mongolských kostýmů se podrobněji seznámila ve firmě Mongol Costumes, které pomáhá se zajištěním módní přehlídky v ČR a se kterou dojednala na září 2014 také přehlídku mladých návrhářů do Mongolska. Společně s mongolským průmyslovým designerem D. Anarem, absolventem pražské UMPRUM a AVU a několikaletým spolupracovníkem významných ateliérů jako MMInterier nebo 1to1 design, pracují na otevření mongolsko-českého portálu mladých designérů. V r. 2015 by se měli podílet na uvedení přehlídky českého designu v Mongolsku pod záštitou velvyslanectví ČR v Ulánbátaru. Na závěr své návštěvy poskytla M. Přikrylová interview pro populární magazín Goodali s ukázkami modelů ze své soutěžní kolekce „Mongol“.

Pracovní cesta M. Přikrylové byla realizována jako první konkrétní bod v implementaci nově podepsaného Ujednání o kulturní spolupráci mezi Ministerstvem kultury ČR a mongolským Ministerstvem kultury, sportu a turismu na období 2014 – 16. Podle 2. článku tohoto Ujednání se z mongolské strany účastnil scénograf S. Aribubold počátkem dubna v Praze přípravného semináře pro kurátory budoucího ročníku Pražského Quadriennale. Na základě poznatků a propozic bude nyní spolu s mongolským MKST sestavovat tým pro prezentaci Mongolska na Quadriennalle v r. 2015.

Rozhovor M. Přikrylové pro magazín Goodali je zde: http://www.mzv.cz/ulaanbaatar/cz/media_a_prezentace_zu/medialni_vystupy_zu/x2014/x2014_06_09.html

Fotky: ©Citi Institute

Galerie