Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava se blíží...

67 základních, mateřských, uměleckých a středních škol ze všech koutů České republiky nám zaslalo výtvory svých mladých umělců. Přečtěte si, co s nimi bude dál.

Projekt Nakresli Mongolsko! nás velice mile překvapil. Naše velvyslanectví je nyní doslova nazdobeno nejrůznějšími malbami, kresbami a kolážemi. Vypadá to u nás spíše jako ve výtvarné dílně, než jako na úřadě státní správy, a nutno přiznat, že nám to nesmírně zvedá náladu. Celkem se nám sešla dílka z 67 institucí všech možných kategorií a ze všech koutů České republiky!

Především bychom vám chtěli poděkovat za ochotu, s jakou jste se do projektu pustili. Většina z vás si musela hradit přepravu výkresů z vlastních zdrojů, a o to více si vážíme vstřícnosti a kreativity, kterou jste nešetřili. Jak víte, ve stejné době zrcadlově probíhal projekt v Mongolsku, kdy děti kreslily své představy o České republice. Výsledky na obou stranách jsou neskutečně přesné a je až k nevíře, že většina mladých výtvarníků v zemi svého ztvárnění nikdy nebyla. No a občasná vyobrazení indiánských týpí v Mongolsku či kokosových palem v České republice jen dodávají kresbám to pravé snové koření.

Výstava Česká republika - Mongolsko: 60 let vztahů bude slavnostně zahájena v pondělí 19. dubna 2010 za přítomnosti ministra kultury Mongolska pana Yondona Otgonbayara. V prestižních prostorách Mongolské národní galerie moderního umění v centru Ulánbátaru představíme nejširšímu mongolskému publiku vedle naší "snové" sekce další tři tématické okruhy: 20 let demokracie, Vzájemné vztahy a rozvojová spolupráce a Současná reportážní fotografie.

Výstava potrvá do konce měsíce a cílem nejen této výstavy, ale všech akcí pořádaných k 60. výročí diplomatických vztahů, je oslovit celé možné spektrum mongolské společnosti. Nechceme tentokrát pořádat oslavy jen pro VIP hosty (jejichž přítomnost pro nás však samozřejmě bude ctí), ale především pro "obyčejné" hosty. A pokud náhodou budete v Ulánbátaru v druhé polovině dubna i vy, nezapomeňte se stavit!