Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava zahájena

Ministr kultury, školství a vědy Mongolska pan Yondon Otgonbayar a velvyslanec České republiky v Mongolsku pan Václav Jílek přestřihli pásku a zahájili tak výstavu Česká republika - Mongolsko: 60 let vztahů.

V pondělí 19. dubna byla slavnostně zahájena výstava Česká republika - Mongolsko: 60 let vztahů v prestižních výstavních prostorách Mongolské národní galerie moderního umění na Suchbátarově náměstí. Zahájení se zúčastnilo mnoho hostů z řad diplomatů, poslanců a politiků a naše pozvání přijali také krajané - čeští podnikatelé, zaměstnanci či studenti žijící v Ulánbátaru. Opět jsme se pozdravili s "bohemisty", tedy členy komunity s vazbami na Českou republiku, a přišli i mnozí zástupci médií (štáby tří soukromých a jedné veřejnoprávní televize TV9, UBS, TV5 a MNB a několik redatorů a fotografů z deníků).

Úvodní slovo před symbolickou šedesátkou pronesl český velvyslanec pan Václav Jílek a ministr kultury pan Yondon Otgonbayar, kteří vzápětí přestřihli trikolórovou pásku a slavnostně tak výstavu zahájili. Český velvyslanec potom pana ministra osobně výstavou provedl a představil mu jednotlivé sekce, totiž Vzájemné vztahy a Česko, kde se návštěvníci dozví o projektech české rozvojové spolupráce a připomenou si významné události politických vztahů, dále část Cesta k demokracii, kde fotografická zachycení klíčových momentů převratného roku 1989 připomenou události z doby před dvaceti lety. Třetí sekci výstavy jsme nazvali Nakresli Mongolsko a Česko! podle zrcadlových projektů, kdy mongolské děti kreslily svou představu o České republice a naopak, a konečně část Česká reportážní fotografie, která představuje nedávné počiny fotoreportérů předních českých deníků.

Rádi bychom poděkovali především Ministerstvu kultury, školství a vědy a Mongolské národní galerii moderního umění, které nám poskytly výstavní prostory vskutku reprezentativního vzezření. Také jsme vděční kanceláři prezidenta Elbegdordže, která doplnila druhou část naší výstavy o dvanáct panelů zobrazujících tyto stěžejní chvíle zlomu režimů v Mongolsku. Děkujeme fotoreportérům Michaele Říhové, Petru Hlouškovi a Janu Handrejchovi za poskytnutí svých snímků, archeoložce Lucii Šmahelové za informační panely o archeologickém výzkumu, který provádělo Československo v Mongolsku v 50. letech, zástupcům českých firem a rozvojových projektů působících v současnosti v Mongolsku, kteří nám také pomohli výstavu zkompletovat, a především všem českým a mongolským mladým umělcům, kteří ztvárnili své představy o partnerské zemi do výtvarného projektu.

Galerie