Stálá mise České republiky při OSN v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR spolupředložila návrh rezoluce RB OSN k územní celistvosti Ukrajiny

Dne 15. března 2014 se Česká republika zařadila do skupiny 42 spolupředkladatelů návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN k územní celistvosti Ukrajiny. Po šesti mimořádných zasedáních Rady bezpečnosti k situaci na Ukrajině, uskutečněných v uplynulých dvou týdnech, navrhly USA rezoluci odvolávající se na článek 2 Charty OSN, jenž zakazuje hrozbu silou a použití síly proti územní celistvosti a politické nezávislosti zemí.

S odvoláním na Chartu OSN a relevantní mezinárodní smlouvy návrh rezoluce potvrzoval závazek suverenity, nezávislosti, jednoty a územní celistvosti Ukrajiny v rámci mezinárodně uznaných hranic, žádal všechny strany k okamžitému zahájení hledání mírového řešení krize prostřednictvím politického dialogu a zdržení se všech jednostranných akcí a provokativních vyjádření zvyšujících napětí. Návrh dále vyzýval Ukrajinu k dodržování závazků podle mezinárodního práva a k ochraně práv všech jejích obyvatel, včetně práv menšin. Prostřednictvím rezoluce měla Rada bezpečnosti vzít na vědomí, že Ukrajina nepovolila referendum o postavení Krymu, a rozhodnout, že referendum nemá žádnou platnost a nemůže být žádným základem pro jiné postavení Krymu. V tomto směru vyzývala všechny státy, mezinárodní organizace a specializované agencie OSN, aby neuznaly žádnou formu postavení Krymu vzniklou na základě referenda a aby se zdržely jakýchkoliv aktů, jež by mohly být vykládány jako uznání takového postavení.

Návrh rezoluce svým hlasováním v Radě bezpečnosti dne 15. března podpořilo 13 jejích členů (Argentina, Austrálie, Čad, Chile, Francie, Jordánsko, Litva, Lucembursko, Nigérie, Korejská republika, Rwanda, Spojené státy americké, Velká Británie), Čína se zdržela, Rusko použilo veto a znemožnilo tak přijetí rezoluce.  

 Rezoluci spolupředložily Albánie, Austrálie, Belgie, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Gruzie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Japonsko, Kanada, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Moldavsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Nový Zéland, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Spojené státy americké, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Turecko, Ukrajina a Velká Británie.

veto RF on Ukraine

Stálý představitel RF při OSN vetuje návrh rezoluce.

Foto: Archiv OSN