Stálá mise České republiky při OSN v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

doprovodna_akce_narodni_zkusenosti_se

(Archivní článek, platnost skončena 13.09.2013.)

Dne 5. září 2012 uspořádala Stálá mise ČR společně se Stálou misí Keni doprovodnou akci k 2. Hodnotící konferenci o implementaci Akčního programu OSN k prevenci, potlačování a vymýcení nedovoleného obchodu s ručními a lehkými zbraněmi ve všech jeho formách, která se konala v New Yorku ve dnech 27.8. – 7.9. 2012.

Diskuzi věnované národním zkušenostem se značením a monitorováním zbraní  a střeliva předsedala Stálá představitelka ČR u OSN paní Edita Hrdá. Za keňskou stranu vystoupil pan Simeon Lesrima, náměstek ministra pro oblastní administrativu a vnitřní bezpečnost, který představil způsoby registrace, značení a monitorování zbraní a střeliva v Keni. Za ČR vystoupil Mgr. Jaroslav Hruška, 1. náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost, a Mgr. Petr Habarta z odboru bezpečnostní politiky téhož ministerstva.

Ve svých vystoupeních zmínili dlouhou tradici ČR ve výrobě zbraní a munice, jak funguje kontrola zbraní pod současnou legislativou a jaká jsou pozitiva a úskalí tohoto systému. Následná diskuze byla věnována především zkušenostem a problémům, se kterými se obě země potýkají v souvislosti s monitorováním pohybu zbraní a také významu implementace Akčního plánu OSN. Zástupci Keni upozornili na problém nedostatečných finančních zdrojů pro efektivní zdokonalení systému monitorování zbraní. Ocenili spolupráci s ČR a na základě těchto zkušeností vyjádřili potřebu užší spolupráce i s dalšími zeměmi.

Doprovodné akce se zúčastnilo asi 40 posluchačů z řad nevládních organizací, diplomatické a odborné sféry.