Stálá mise České republiky při OSN v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace o krocích MZV ČR v souvislosti s děním v Gruzii

Zachování územní celistvosti Gruzie a její obnova jsou prioritami české vlády pro pondělní mimořádný summit Evropské unie. Plán rekonstrukce by měl zahrnovat celé území Gruzie, tedy i oblasti Abcházie a Jižní Osetie, jejichž nezávislost v úterý oficiálně uznala Ruská federace. Česká vláda plánuje v příštích třech letech na tuto obnovu vyčlenit 150 milionů korun. Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg již dříve rozhodl o uvolnění prostředků na humanitární pomoc do výše pěti miliónů korun.

Zachování územní celistvosti Gruzie a její obnova jsou prioritami české vlády pro pondělní mimořádný summit Evropské unie. Plán rekonstrukce by měl zahrnovat celé území Gruzie, tedy i oblasti Abcházie a Jižní Osetie, jejichž nezávislost v úterý oficiálně uznala Ruská federace. Česká vláda chce v příštích třech letech na tuto obnovu vyčlenit 150 milionů korun.

27. 8. 2008


Ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg dnes rozhodl o uvolnění finančních prostředků na humanitární pomoc pro konfliktem postižené oblasti Gruzie, a to do výše pěti miliónů korun. O konkrétní formě pomoci bude rozhodnuto v nejbližších dnech. O případných dalších prostředcích a formě pomoci Gruzii rozhodne na některém z nejbližších zasedání Vláda ČR.

Ministr zahraničí je nadále v telefonickém kontaktu se svými protějšky z partnerských zemí. Zítra večer ministr odlétá do Bruselu, kde se ve středu uskuteční mimořádné zasedání rady pro vnější vztahy tvořené ministry zahraničních věcí zemí Evropské unie (GAERC). Na okraj tohoto zasedání by se také mělo uskutečnit setkání Nové skupiny přátel Gruzie, jejíž členem je i Česká republika.

Česká republika nadále vyzývá ke stažení ruských vojsk z Gruzie a podporuje přítomnost mezinárodních jednotek v oblasti.

gruzie

17:45, 11.8.2008