Stálá mise České republiky při OSN v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mise ČR při OSN v New Yorku uspořádala prezentaci nové zprávy hodnotící dodržování lidských práv v Severní Koreji

(Archivní článek, platnost skončena 23.10.2012.)

Na okraj tzv. ministerského týdne otevírajícího 63. Valné shromáždění OSN, dne 22. září se uskutečnila prezentace zprávy hodnotící dodržování lidských práv v Severní Koreji v souvislosti s konceptem „odpovědnost chránit“. Akce se uskutečnila za přítomnosti a pod záštitou ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga a Stálého představitele při OSN velvyslance Martina Palouše. Mezi zadavateli zprávy byl i prezident Václav Havel.

Na okraj tzv. ministerského týdne otevírajícího 63. Valné shromáždění OSN uspořádala Stálá mise České republiky při OSN prezentaci zprávy hodnotící dodržování lidských práv v Severní Koreji v souvislosti s konceptem "odpovědnost chránit". Akce se uskutečnila za přítomnosti a pod záštitou ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga a Stálého představitele při OSN velvyslance Martina Palouše. Mezi zadavateli zprávy byl společně s bývalým norským premiérem Kjellem Magne Bondevikem a nositelem Nobelovy ceny Elie Wieselem také prezident Václav Havel, který pozdravil účastníky prostřednictvím videozáznamu.

Zpráva s názvem "Selhání chránit: přetrvávající výzva ve vztahu k Severní Koreji" navazuje na zprávu "Selhání chránit: Výzva Radě bezpečnosti konat v případě Severní Koreji" z roku 2006 a byla vypracována DLA Piper, Výborem pro dodržování lidských práv v Severní Koreji a Centrem pro mír a lidská práva v Oslu. Nová zpráva přináší důležité aktuální podrobnosti o hrubém porušování lidských práv v Severní Koreji a vyzývá k větší angažovanosti mezinárodního společenství. Po jejím představení následovala diskuse o konceptu "odpovědnost chránit" v souvislosti se situací v Severní Koreji a o jeho dalším zapojení do systému OSN. Tato relativně nová doktrína v oblasti mezinárodních vztahů předpokládá, že v případě selhání státu chránit své obyvatele před závažným porušováním lidských práv přechází zodpovědnost za jejich ochranu na mezinárodní společenství.

Zadavatelé zprávy ve svém společném doprovodném textu mimo jiné vyzývají Valné shromáždění, aby znění letošní resoluce k Severní Koreji posílila doplněním reference k "odpovědnosti chránit" a vyzvala k přezkoumání, zda situace v této zemi v oblasti lidských práv není s touto doktrínou v rozporu. Dle velvyslance Martina Palouše vyplynulo téma akce organizované Českou republikou přirozeně z trvalého důrazu, který česká diplomacie a její zástupci zde v New Yorku dodržování lidských práv přikládají. Stejně tak se dle jeho vyjádření Česká republika touto akcí hlásí ke snaze otevírat diskusi, která probíhá na půdě OSN, také představitelům občanské společnosti a nevládním organizacím.

Zprávu prezentovali následující panelisté:
• Kjell Magne Bondevik, prezident Oslo Center a bývalý předseda vlády Norska
• Václav Havel, bývalý prezident České republiky (prostřednictvím videozáznamu)
• Jared Genser, DLA Piper
• David Hawk, Committee for Human Rights in North Korea

RTP1

RTP2
David Hawk, Jared Genser, H.E. Karel Schwarzenberg, Hon. Kjell Magne Bondevik, H.E. Martin Palouš

RTP1

RTP1

RTP1

RTP1

RTP1

RTP1

RTP1

RTP1Vybrané mediální ohlasy:


Pakliže máte zájem o fotografie ve vyšším rozlišení kontaktujte prosím tiskového mluvčího mise Bořka Lizce, Ph.D. na e-mailové adrese
borek_lizec@mzv.cz .