Stálá mise České republiky při OSN v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg na zahájení 65. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku

(Archivní článek, platnost skončena 28.09.2013.)

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg doprovázel ve dnech 21.-25.9.2010 prezidenta Václava Klause na 65. zasedání Valného shromáždění OSN. Karel Schwarzenberg uskutečnil během svého pobytu celou řadu multilaterálních a bilaterálních jednání. Zúčastnil se setkání ministrů EU a USA a následné večeře pořádané americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Proběhlo též jednání Rady NATO–Rusko a oběd ministrů zahraničí evropské sedmadvacítky s Ruskem.

New York, 28.9.2010 - Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg doprovázel ve dnech 21.-25.9.2010 prezidenta Václava Klause na 65. zasedání Valného shromáždění OSN. Karel Schwarzenberg uskutečnil během svého pobytu celou řadu multilaterálních a bilaterálních jednání. Zúčastnil se setkání ministrů EU a USA a následné večeře pořádané americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Proběhlo též jednání Rady NATO-Rusko a oběd ministrů zahraničí evropské sedmadvacítky s Ruskem.

„Valné shromáždění OSN představuje jedinečnou možnost setkat se s kolegy ze všech zemí světa, která je hojně využívána. Dají se dobře vypozorovat změny ve váhách jednotlivých mocností i změny rozložení sil na jednotlivých kontinentech. Je to největší veletrh pro zahraniční politiku," shrnul účast na jednáních v New Yorku ministr Schwarzenberg.

Mezi nejvýznamnější bilaterální schůzky patří jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Karel Schwarzenberg dále na okraj VS OSN v New Yorku jednal se svými protějšky z Íránu, Iráku, Sýrie, Jemenu, Kazachstánu, Botswany, Hondurasu, Kolumbie, Gruzie, Austrálie a Lichtenštejnska.

Během jednání s gruzínským ministrem zahraničí Grigolem Vašadzem šéf české diplomacie tlumočil připravenost české vlády sdílet zkušenosti z integračního procesu s EU, zejména v oblasti harmonizace legislativy se standardy Evropské unie. „Gruzie má plnou podporu České republiky ve své snaze o euro-atlantickou integraci," prohlásil ministr Schwarzenberg. Vyjádřil také podporu Gruzii v aktivním a trpělivém přístupu v rámci sbližování s NATO. Ocenil rovněž její zapojení do mise ISAF v Afghánistánu.

Jednání ministra zahraničí Schwarzenberga s jeho íránským protějškem Manouchehrem Mottakim se týkalo zejména potenciálu vztahu mezi oběma zeměmi a reflexí současného mezinárodního vývoje. Ministr Mottaki vysvětlil některé aspekty dopadu sankcí, které na Írán uvalilo mezinárodní společenství.

Hlavním bodem jednání s australským ministrem zahraničí Kevinem Ruddem byl podpis Dohody mezi ČR a Austrálií o leteckých službách, která vytvoří rámec pro budoucí možný provoz leteckých služeb mezi oběma zeměmi. Vzájemné vztahy obou zemí v oblasti civilního letectví nebyly dosud smluvně upraveny a letecká doprava mezi ČR a Austrálií není v současnosti zajišťována žádným leteckým dopravcem.

Jmenování členů společné česko-lichtenštejnské komise historiků bylo hlavním bodem jednání s ministryní zahraničí Lichtenštejnského knížectví Aurelií Frick. Komise se bude zabývat společnými dějinami Čech, Moravy a Slezska a Lichtenštejnského domu, stejně jako vzájemnými vztahy obou zemí ve 20. století.