česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ozvěny Jednoho světa v OSN v New Yorku

(Archivní článek, platnost skončena 25.06.2012.)

Festival JEDEN SVĚT (oneworld.cz), založený v roce 1999 Člověkem v tísni, je dnes největším a jedním z nejvýnamněších filmových festivalů zaměřených na oblast lidských práv v Evropě. V kontextu naší historické zkušenosti s totalitarismem je ochrana lidských práv a podpora demokratizačních procesů ve světě dlouhodobou zahraničně politickou prioritou ČR. Česká Stálá mise při OSN pravidelně organizuje akce, které se dodržováním lidských práv ve světě zabývají. Zařazení Ozvěn Jednoho světa mezi akce Dnů českého předsednictví Evropské unii v OSN tak bylo velmi přirozeným krokem. Stálá mise ČR při OSN uspořádala Ozvěny Jednoho světa ve spolupráci s Člověkem v tísni a Agora Productions a ve dnech 15. a 17. června v České národní budově uvedla dva snímky - "The Power of the Powerless" a "Burma VJ: Reporting from a closed country". V obou případech překonal zájem o promítání kapacitu kinosálu newyorské Národní budovy. Obě promítání navštívilo velmi různorodé mezinárodní publikum, mezi jinými také zástupci stálých misí při OSN, OSN a jejích agentur, nevládních organizací a médií.

The Power of the Powerless (Moc bezmocných) – 15. června

Cory Tailor, USA, Česká republika, 2008, 75 minut, thepowerofthepowerless.org

Film, kterým provází hlas Jeremy Ironse, se zabývá rolí občansné společnosti a ochránců lidských práv při svržení totalitního režimu v Československu a obtížnými morálními volbami, před kterými občané za jeho vlády stály. Tento snímek byl uveden v souvislosti s významnými českými a evropskými výročími spojenými s rokem 2009 – 20. výročím pádu železné opony, respektive československé Sametové revoluce, 10. výročím vstupu České republiky do NATO a 5. výročím vstupu do EU.

Diskusi s diváky zahájil Bořek Lizec, mluvčí mise, a jejími hosty byli Šimon Pánek, ředitel Člověka v  tísni a studentský vůdce Sametové revoluce, režisér filmu Cory Taylor a výkonný producent Darin Nellis. Diváci se zajímali o bližší informace o fungování Charty 77 a procesech, které vyústily v pád československého komunitického režimu. Panelisté se na žádost diváků také pokoušeli hledat paralely a rozdíly mezi podmínkami, ve kterých se uskutečnila Sametová revoluce a situací, která exituje v zemích ovládaných totalitními režimi dnes, zejména v Barmě/Myanmaru.


Burma VJ: Reporting from a closed country – 17. června

Ander Ostergaard,USA, 2008, 85 minut, burmavjcom.title.dk

Tento dokumentání film vznikl díky odvaze novinářů, kteří prostřednictvím malých příručních kamer přináší obrazy z jejich uzavřené vlasti i navzdory nebezpečí mučení a doživotního věznění. Snímek získal zvláštní cenu Václava Havla na letošním ročníku Jednoho světa. Byl uveden také v souvislosti se soudem, který právě za zavřenými dvěřmi probíhá s laureátkou Nobelovy ceny míru Aung San Suu Kyi. Stálá mise v úterý dne 16. června uspořádala tiskovou konferenci k předání globální petice za propuštění všech politických vězňů v Burmě/Myanmaru s více než 670 tis. podpisy generálnímu tajemníkovi OSN Ban Ki Moonovi.

Diskusi s diváky zahájil Bořek Lizec, mluvčí mise, a jejími hosty byli Maureen Aung Thwin, ředitelka Burma Project/Southeast Asia Initiative of the Open Society Institute, Kim Ohmar, vůdce povstání z roku 1988 a tajemnice pro zahraniční politiku Fóra pro demokracii v Burmě, organizace zastřešující burmská politická uskupení v exilu, a U Gawsita a U Pyinnya Zawta, dva představitelé All Burma Monks´ Alliance vystupující ve filmu. „Burma VJ se jeví jako thriller, ale je tím děsivější, že zachycuje skutečné události“. Tato věta z oficiálního textu o filmu vystihuje také pohnutou atmosféru v kinosále v průběhu diskuse. Diváci vyjadřovali podporu hostům večera a lidem jejich země a dotazovali se na větší podrobnosti o zachycených událostech a také o současné situaci v Barmě/Myanmaru. Mimořádný večer byl zakončen modlitbou z pódia přednesenou oběma mnichy.

Součástí Dnů českého předsednictví EU v OSN byla také výstava světoznámého českého fotografa Antonína Kratochvíla „Doba, ve které žiji“ (1. – 12. června), Koncert Zuzany Stivínové a Robert Balzar Tria (8. června), Týden české kuchyně v OSN (8. – 12.  června) a výstava o Jaroslavu Ježkovi (16. června). Sponzoryfestivalu a Dnů předsednictví EU jsou firmy Pilsner Urquell, František Halama – Original Czech Art Glass, České aerolinie, Stock – Plzeň Božkov, Mattoni a nakladatelství TORST.

Pro další fotografie ve vyšším rozlišení a rozhovory prosím kontaktujte mluvčího Mise p. Bořka Lizce.