Stálá mise České republiky při OSN v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Promítaní oceněného dokumentárního filmu “Nickyho rodina” v České národní budově

(Archivní článek, platnost skončena 04.04.2013.)

Ve čtvrtek 15. března 2012 uspořádaly Stálé mise České Republiky a Slovenska při OSN ve spolupráci s programem OSN pro šíření povědomí o holocaustu v České národní budově promítaní dokumentu “Nickyho rodina”.

Tento celovečerní dokumentární film s hranými rekonstrukcemi Mateje Mináče získal několik mezinárodních ocenění a popisuje činy sira Nicholase Wintona, který těsně před začátkem druhé světové války zachránil 669 českých a slovenských židovských dětí, kterým dopomohl k vycestování do Velké Británie. Promítání navazovalo na Mezinárodní den památky obětí holocaustu a na akce, které u této příležitosti proběhly v lednu na půdě OSN, a které byly letos zaměřené na téma „děti a holocaust“.

S úvodním slovem vystoupili zástupce generálního tajemníka OSN pro komunikaci a informace, pan Kiyotaka Akasaka, stálá představitelka ČR při OSN, velvyslankyně Edita Hrdá a stálý představitel Slovenska při OSN, pan Miloš Koterec. Diváci měli možnost shlédnout také videopozdrav režiséra filmu Matěje Mináče. Po promítání následovalo živé jazzové vystoupení slovenské zpěvačky a skladatelky Ludmily Stefanikové a její skupiny.

Poděkování náleží také “Americkým přátelům České republiky”, kteří věnovali 240 výtisků knihy „Nicholas Winton’s Lottery of Life“, jež byla darována návštěvníkům promítání k připomenutí humanitarního odkazu hrdinského činu sira Wintona.

Promítání se setkalo s velkým úspěchem, zúčastnilo se jej přes 200 diváků včetně řady velvyslanců, zástupců tisku a představitelů židovské obce.