Stálá mise České republiky při OSN v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Revize implementace Globální protiteroristické strategie OSN

Členské státy v současné době vyhodnocují dosavadní implementaci Globální protiteroristické strategie OSN s cílem dále přispět ke zlepšení mezinárodní spolupráce a koordinace boje proti terorismu v jejím rámci. Dne 9. září se navíc v sídle OSN uskuteční sympozium na podporu obětí terorismu. Česká republika přikládá mezinárodní spolupráci v boji proti terorismu kličový význam a tomu také odpovídá intenzita jejího zapojení do probíhající revize.

Členské státy OSN v současné době vyhodnocují dosavadní implementaci Globální protiteroristické strategie OSN s cílem dále přispět ke zlepšení mezinárodní spolupráce a koordinace boje proti terorismu v jejím rámci. Na plenární schůzi 62. Valného shromáždění OSN by měla být projednána rezoluce, která by shrnula hlavní náměty, které z diskuse vzejdou.

Dne 9. září se navíc v sídle OSN uskuteční sympozium na podporu obětí terorismu. Sympozia by se měli zúčastnit nejen zástupci států, ale také občanské společnosti, médií a regionálních mezinárodních organizaci, jakož i samotné oběti terorismu. Cílem sympozia je výměna zkušeností a nejlepší praxe na podporu obětí terorismu a zprostředkování dialogu mezi členskými státy OSN a oběťmi terorismu.

Mezinárodní spolupráce je klíčovým aspektem v oblasti prevence a potlačování terorismu. Česká republika se zapojuje do protiteroristických iniciativ nejen na půdě OSN, ale také dalších relevantních mezinárodních organizací a zejména v rámci Evropské unie. Spolu s dalšími členskými státy bude také koordinovat svůj postup právě ve věci revize implementace Globální protiteroristické strategie OSN.

Boj proti terorismu se v určité míře promítá do většiny aspektů evropské integrace. Mezi dokumenty závazné pro Českou republiku patří například Evropská protiteroristická strategie, Akční plán pro boj s terorismem, Evropská bezpečnostní strategie, Haagský program a další). Základním dokumentem zachycujícím jednotlivé aspekty protiteroristické strategie ČR je Národní akční plán boje proti terorismu v aktualizovaném znění pro léta 2007 - 2009, schválený usnesením vlády ze dne 11. února 2008 č. 129. Pro akční plán prosím klikněte ZDE.

ter2