Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci

česky  italiano 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní koncert "Porta Peregrinorum"

(Archivní článek, platnost skončena 16.05.2013.)

Kdy: 25.05.2012 20:00 - 22:00, Kde: Bazilika Santa Maria Maggiore, Řím

Dne 25.5.2012 se v římské papežské bazilice Santa Maria Maggiore v rámci Českého předsednictví V4 uskutečnil slavnostní koncert za účasti premiéra ČR Petra Nečase u příležitosti zahájení příprav Cyrilometodějského jubilea k oslavám 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Mětoděje na území Střední Evropy.

Na koncertě organizovaném Zlínským krajem ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky při Svatém stolci zazněla mj. hudba A. Dvořáka či J. Pavlici v podání Zlínské filharmonie Bohuslava Martinů a souboru Hradišťan. Koncert se konal pod záštitou předsedy vlády ČR Petra Nečase a předsedy Evropské rady biskupských konferencí, J.Em. kardinála Pétera Erdö, arcibiskupa ostřihomsko-budapešťského a dále České biskupské konference ve spolupráci s Ministerstvem kutlury ČR a městem Zlín.

přítomní kardinálové

Koncertu se zúčastnil jako oficiální představitel Svatého stolce J.Em. kardinál Giovanni Coppa, bývalý nuncius v Československu a České republice, arcikněz baziliky Santa Maria Maggiore J.Em. kardinál Santos Abril Y Castelló, J.Em. kardinál Walter Brandmüller, emeritní předseda Papežského výboru pro historické vědy a dále pražský arcibiskup J.Em. kardinál Dominik Duka, O.P. a emeritní pražský arcibiskup J.Em. kardinál Miloslav Vlk.

 

úvodní projev premiéra

Úvodní projev předsedy vlády pana Petra Nečase k zahájení příprav Cyrilometodějského jubilea k oslavám 1150. výročí příchodu věrozvěstů na území střední Evropy.

 

soubor Hradišťan a Zlínská filharmonie

soubor Hradišťan a Zlínská filharmonie Bohuslava Martinů

aplaus celé baziliky ve stoje

Velmi úspěšný koncert ocenilo publikum potleskem ve stoje a vyžádalo si přídavek.

 

závěrečné poděkování sólistům

Závěrečné poděkování Jiřímu Pavlicovi z cimbálové muziky Hradišťan, sólistovi Národního divadla barytonu Romanu Janálovi a šéfdirigentovi Zlínské filharmonie Bohuslava Martinů Stanislavu Vavřínkovi.