Velvyslanectví České republiky v Rakousku

deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Vzpomínková akce k 68. výročí osvobození koncentračního tábora Mauthausen

(Archivní článek, platnost skončena 30.11.2013.)

Ve dnech 11.-13. května 2012 se v Rakousku uskutečnily vzpomínkové akce k 68. výročí osvobození koncentračního tábora Mauthausen a jeho „pobočných táborů“, které se letos tematický konaly pod mottem „Zachránci a zachránkyně“.

Cílem bylo připomenout osoby, které prokázaly odvahu a poskytly pomoc osobám pronásledovaným nacistickým režimem.  Zástupci Velvyslanectví ČR v Rakousku jako každoročně uctili památku českých obětí položením věnců v Ebensee, Gusenu, Mauthausenu a Melku.

Hlavní vzpomínková akce připomínající osvobození koncentračního tábora v Mauthausenu americkým vojskem 5. května 1945 se uskutečnila v neděli 12. května 2013 a zúčastnilo se jí zhruba 10.000 lidí, včetně delegací z přibližně 50 zemí. Rakouská politická scéna byla při vzpomínkovém aktu zastoupena předsedkyní Národní rady Barbarou Prammer, ministrem obrany Geraldem Klugem a ministrem zdravotnictví Aloisem Stögerem.

Při slavnostním shromáždění vystoupil předseda Rakouského mauthausenského výboru Willi Mernyi, který se ve svém projevu obrátil především na mladé lidi a zdůraznil, že nejlepší připomínkou hrdinských činů osob, které se postavily nacistickému režimu, je prokázání občanské odvahy v dnešní době.  Je důležité si tyto hrdinské skutky připomínat, neboť často nejsou činy osob, které pomáhaly pronásledovaným osobám známy, protože sami o svých činech po skončení války nehovořily.

Malý vzpomínkový akt se za účasti zástupců Velvyslanectví ČR, Velvyslanectví SR a občanů obou států uskutečnil před Československým památníkem. Chargé d´affaires a.i.  JUDr. Ivana Červenková ve svém projevu připomněla tragické osudy osob, které prošly koncentračními tábory a rovněž odvahu osob, které se i ve zvlášť těžkých podmínkách, které v Mauthausenu vládly, podílely na podpoře a záchraně spoluvězňů.  Rovněž zdůraznila, že za abstraktními čísly počtu obětí je nutno si připomínat, že se jednalo o osudy konkrétních mužů, žen a dětí. Významným krokem k této konkretizaci je nová úprava památníku Mauthausen. Konkrétně nově představená „místnost jmen“ (Raum der Namen), kde jsou uvedena jména více než 81 000 vězňů, kteří zemřeli v koncentračním táboře Mauthausen a jeho pobočných táborech mezi lety 1938-1945.