česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dočasné pozastavení činnosti Ūkio banky

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2013.)

Konsolidace litevského bankovního sektoru ve prospěch silné pětice skandinávských bank

V úterý 12. února rozhodla litevská centrální banka (LB) o dočasném pozastavení činnosti nejstarší[1] soukromé banky Ūkio (komerční banky) a ustanovení jejího nuceného správce (A. Audickas). V tiskovém prohlášení se výkonná rada LB omezila na konstatování, že uvedené rozhodnutí bylo přijato s přihlédnutím k dlouhodobému jednání akcionářů ohrožujícímu stabilitu banky, nedostatečné spolupráci s regulátorem, nedodržování závazných podmínek a předpokladů pro poskytování bankovních služeb (např. kapitálové přiměřenosti).

Dozorující orgán rovněž deklaroval, že pozastavení činnosti předcházelo vyčerpání všech statutárních donucovacích opatření a bylo učiněno v zájmu ochrany věřitelů a střadatelů. Po ukončení činnosti Snoras banky v listopadu 2011 se jedná o další zemětřesení, jehož epicentrum se tentokrát nachází v druhém největším litevském městě - Kaunasu. Litevský bankovní sektor se postupně koncentruje do silné pětice[2] skandinávských bank.

Podobnost mezi neslavným koncem obou institucí není zcela náhodná. Zatímco Snorasu se stala osudnou vášeň zakladatele a největšího akcionáře V. Antonova pro automobilový sport, Ūkio banku zatěžovalo sponzorství basketbalu a fotbalu, a to týmu skotské Premier League - Heart of Midlothian F.C. z Edinburghu a FBK Kaunas. Zvrat v zpočátku úspěšném podnikání obou regionálních bank nicméně nastal až s příchodem konkurence ze Skandinávie, resp. ekonomické krize v letech 2008-2010.

Jakkoli se může zdát kredibilita Ūkio banky poškozena, odepisovat ji by mohlo být předčasné. Fond pojištění vkladů po krachu Snoras Banky zeje prázdnotou a i proto lze očekávat, že regulátor a ministerstvo financí budou ze všech sil hledat řešení, které by nezatížilo státní pokladnu dalšími závazky. Nucený správce má nyní šest dnů na vyhodnocení možné restrukturalizace za případné účasti jiné komerční banky. Ani podle prezidenta litevské bankovní asociace S. Kropase není situace v Ūkio bance (tj. problémy s likviditou, ale firma by měla být solventní) srovnatelná se Snorasem.

Kolem Ūkio banky již začali kroužit někteří zájemci - např. vedení konkurenční Šiaulių banky ještě v tentýž den avizoval zájem převzít „dobrá“ - výhradně bankovní - aktiva, k čemuž se vstřícně (s příslibem adekvátní kapitálové injekce) postavil i hlavní (20%) akcionář – EBRD.  Due diligence je nicméně  teprve v počátcích. Součet obhospodařovaných aktiv Ūkio banky má dosahovat 4,1 mld. Lt (30 mld. Kč). Státem garantované závazky banky (tj. vklady do výše 100.000 eur) dosahují výše 2,6 mld. Lt (19 mld. Kč). Nepojištěné vklady, účty samospráv a veřejných institucí představují další cca. 900 mil. Lt (6,6 mld. Kč) V prvních 9 měsících loňského roku vykázala společnost, do jejíhož portfolia patří i pojišťovací společnost Bonum Publicum a stejnojmenná leasingová společnost, ztrátu 44,1 mln. Lt (322 mil. Kč).



[1] Ūkio Bankas byla založena v r. 1989 pod jménem Komercinis Pramones Bankas (komerční průmyslová banka). V průběhu prvních 15 let se ve vlastnictví postupně vystřídaly švédská investiční společnost Swedfund, britská investiční banka Nomura International, estonská Hansabank (dnes Swedbank) a další. Až do včerejšího dne banka poskytovala služby na 12 pobočkách, resp. ve 47 zákaznických centrech.

[2]V Litvě působí 12 komerčních bank. V objemu spravovaných aktiv je pořadí LT bank následující: SEB (30%) a Swedbank (23%) ze Švédska, DNB (16%) z Norska, Nordea banka (10%) z Finska a Danske banka (7%) z Dánska. Zatímco Nordea a Danske banka jsou po právní stránce (z pohledu bankovního dozoru LB potenciálně rizikovější) pobočky zahraničních bank, ostatní uvedené jsou 100% dceřiné společnosti. Zanedbatelné postavení v retailovém bankovnictví (tržním podíl +/- 1%) mají rovněž lotyšská Citadele, pobočka italské UniCredit a litevská zdravotní (Medicinos) banka.