Velvyslanectví České republiky ve Vilniusu

česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání

Distribuce zboží a služeb

Spotřební zboží a potraviny prodávají moderní supermarkety západního typu. Největší řetězec obchodů má litevská firma VP Market (www.vpmarket.lt) patřící holdingu Vilniaus prekyba. Firma otevřela ve Vilniusu a v Kaunasu nákupní centra Akropolis vč. supermarketu typu hobby, domácí potřeby, pod názvem Ermitažas. Firma má systém různě velkých obchodů Maxima. V současné době řetězec zaujímá kolem 30% trhu v prodávaném sortimentu. VP Market má v prodejním sortimentu i české zboží od piva, přes sklo až po potraviny.

Druhým řetězcem s obdobným sortimentem je firma IKI. Jde o belgickou firmu (www.iki.lt). Firma obsadila 12% zdejšího trhu. V poslední době zde expanduje firma Norfos mažmena (www.norfa.lt). Obsadila třetí místo, přestože začala budovat řetězec nejpozději. Na trhu má podíl 8%. Na čtvrtém místě je RIMI. Patří finské firmě Kesko a švédskému holdingu ICA stejným podílem po 50% (www.rimi.lt). Firma expanduje, buduje supermarkety podobné našim prodejnám Hypernova. V současné době se na trhu podílí 6%.

V RIMI lze najít řadu českého zboží. Potravinářské zboží nakupuje nákupní oddělení v Litvě. Firma operuje ve všech třech pobaltských zemích. V poslední době začala firma budovat řetězec diskontních obchodů  SuperNetto. Menší obchody jsou zastřešeny firmami Aibé (www.aibe.lt) a AVS (www.avs.lt). Dodavatelem pro malé obchody na venkově je velkoobchod Kauno kooperacijos didmeniné prekyba (www.kauno-koopdi.com). Významnou firmou typu hobby, elektronika, domácí spotřebiče je Senukai (www.senukai.lt). Má 13 vlastních obchodů a dalších 76 obchodů provozuje formou frančízy. Firma se podílí na trhu stavebnin a hobby 25%. Senukai odebírá zboží zhruba od 40 českých firem. 5% zboží je zde českého původu. Firma má i velkoobchod se stavebními materiály a hutními výrobky.

Zájem o české výrobky projevuje i velkoobchodní firma VITI (www.abviti.lt). Jde o obdobu firmy Senukai, avšak s malým podílem na trhu. Zajímavým velkoobchodem s hutním materiálem je firma Antéjas (www.antejas.lt). Má rovněž zájem o české dodavatele. Velkoobchod zabývající se sanitární a instalační technikou prodávající četné české výrobky je firma Karmada v Šiauliai (www.karmada.lt). Moderní firmou s logistickým centrem je firma Sanitex, www.sanitex.lt. Zásobuje 4600 maloobchodních prodejen a lékáren, 1200 škol, nemocnic, školek, vojenských jednotek, 900 benzinových pump, kanceláří a výrobců potravin. Má 8 prodejen typu cash & carry. Největším velkoobchodem s hardware, software i domácími spotřebiči a elektronikou je firma GNT Lietuva, www.gnt.lt.

Velkoobchodem pro zemědělce (zemědělské stroje, sadba, hnojiva a pod) je firma Kesko Agro (www.keskoagro.lt). Firma Litagra (www.litagra.lt) je významným dodavatelem zemědělských strojů, ale i ocele a nářadí. Malou, ale dynamicky se rozvíjející firmou, zabývající se i velkoobchodem typu hobby a zahrada, je Tegra - www.tegra.lt. Firmou, která má síť obchodů s elektronikou a domácími spotřebiči je Topo centras (www.topocentras.lt). Největším maloobchodním řetězcem s oděvy je firma Apranga (www.apranga.lt). Vlastníkem je koncern MG Baltic. V září 2009 restrukturalizovala svou prodejní síť. Apranga má 115 obchodů - 75 v Litvě, 32 v Lotyšsku a 9 v Estonsku.

Zajistit pravidelné dodávky bez obchodního zástupce přímo v Litvě je obtížné. Obchodní zástupce je důležitý nejen pro vyhledávání nových exportních příležitostí, ale i k zajištění komunikace, plateb a hladkého dodání zboží. Evropské (zejména severské) firmy s významným podílem na trhu zde mají své dceřiné společnosti. Někteří výrobci se nechají zastupovat zdejšími firmami, které zastupují několik firem určitého oboru z různých zemí (příklad: lékařské přístroje se zde prodávají prostřednictvím firmy Limeta).