Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

EURO 2012: České a Portugalské dny v Muzeu Varšavského povstání

Při příležitosti čtvrtfinálového zápasu mistrovství Evropy v kopané Česká republika – Portugalsko pořádá Muzeum Varšavského povstání Dny otevřených dveří pro fanoušky z České republiky a Portugalska. V průběhu tří dnů od 20. do 22. června 2012 se v Muzeu uskuteční České a Portugalské dny. Návštěvníci mluvící česky a portugalsky mohou bezplatně využít i audioprůvodce.

Obdobnou akci připravuje Muzeum Varšavského povstání i na dny 27. – 29. června 2012 pro návštěvníky šampionátu, jejichž země postoupí do semifinále.

Muzeum Varšavského povstání bylo založeno v roce 1983. Pro veřejnost bylo otevřeno v roce 2004, tedy k 60. výročí Varšavského povstání. Představuje exponáty a svědectví o životě ve Varšavě na sklonku války. Mezi nejzajímavější exponáty patří replika obrněného vozu Kubus, replika letadla B-24J Liberator, dobová jídelna, replika kina Palladium, zmenšený model sítě varšavské kanalizace, v níž se povstalci ukrývali, a pamětní zeď se jmény všech obětí.

Muzeum Varšavského povstání se nachází v západní části Wola, na ulici Grzybowska 79 ve Varšavě (Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, 00-844 Warszawa).

Více o Muzeu Varšavského povstání: www.1944.pl