Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

ME ve fotbale EURO 2012 - Informace pro občany ČR

Zápasy skupiny A ve Vratislavi/Wrocław

8.   června 2012, 20:45 hod. Česká republika  - Rusko

12. června 2012, 18:00 hod. Česká republika - Řecko

16. června 2012, 20:45 hod. Polsko – Česká republika

Rádio – aktuální informace pro české fotbalové fanoušky ve Vratislavi / Wrocław

Na vlnových délkách 97,8 FM vysílá polská rádiová stanice Radio Traffic 97,8 FM, která ve dnech od 4. června do 17. června 2012 bude vysílat dvojjazyčně - česky i polsky důležité rady a informace pro fanoušky, tj. jakým způsobem se lze pohybovat autem a městskou hromadnou dopravou po Vratislavi ve dnech konání fotbalových utkání, kde a jak lze trávit volný čas, využití jiných atrakcí, průběžné informace o fotbalovém dění a výsledcích utkání, o přítomnosti českých a polských fanoušků, důležité zprávy dočasného konzulárního pracoviště zřízeného po dobu konání EURO 2012 ve Vratislavi.

 

DOPRAVA/JAK DO VRATISLAVI

Železniční doprava - dojezd  do Vratislavi / Wrocław

 České dráhy  nabízejí speciální vlaková spojení („Vlakem na EURO“)  na všechny  tři zápasy skupiny A českých fotbalistů. Vlaky pojedou z Prahy na nádraží "Wrocław Główny" (přes Kolín-Pardubice-Letohtrad) a zpět. Další vlaková spojení budou z Brna na nádraží "Wrocław Główny" (přes Přerov – Ostravu) a zpět. 

Z nádraží "Wrocław Główny" bude zprovozněno železniční spojení  se stanicí "Stadion Wrocław".

Jízdní řád  je uveden na internetové adrese:   http://e2012.eu/cz/jízdní_řády/5430/

Z nádraží "Wrocław Główny" do zóny fanoušků lze dojít pěšky (cca 30 min.).

Silniční doprava - dojezd  do Vratislavi / Wrocław

 Trasy do Vratislavi:

Z Čech:

Praha – Hradec Králové – Náchod - Kudowa Zdrój (E67) – Kłodzko-Wrocław

(280 km, cca čas 4 hod.)

Praha – Turnov - Tanvald – Harrachov – Jelenia Góra (E65) – Strzegom – Wrocław

(260 km, cca 5 hod.)

Z Moravy:

Ostrava – Bohumín - Racibórz - Krapkowice – vjezd na dálnici A4  – Wrocław

( 210 km, cca 3 hod.)

Informace o dopravních omezeních (práce na silnicích) v PL:

http://www.gddkia.gov.pl/pl/19/lista-utrudnien

 Parkoviště  - Park and Ride (P&R ) nebo Park and Walk (P&W)

Speciální parkoviště budou připravena u hlavních příjezdových tras do Vratislavi a v místech, která budou propojena městskou dopravou s centrem města.  Dojezd na parkoviště bude  označen již před příjezdem do Vratislavi.  

Označení a mapa s vyznačenými parkovišti: http://www.wroclaw.pl/parkride,1.dhtml

 Dopravní informace  - na území Polska dostupné non-stop na telefonním čísle: 19111 v průběhu mistrovství EURO 2012 (od 1.6. do 3.7.2012) 

 Omezení jízdy pro nákladní automobily (více než 12 t) s výjimkou autobusů – platí omezení v jízdě ve dnech pracovního klidu a o víkendech, které je platné každý rok na základě Nařízení polského Ministerstva dopravy (pro rok 2012 je to nařízení Dz.U.2012.561). Kromě tohoto omezení bude platit ve dnech od 8.6. – 29.6.2012  další omezení na  příjezdových silnicích v místech konání zápasů EURO 2012. Seznam silnic s omezením je uveden v příloze. Upozorňujeme, že seznam silnic s omezením jízdy se může změnit.

Placené dálnice – některé dálniční úseky jsou zpoplatněny. Seznam zpoplatněných úseků:http://www.gddkia.gov.pl/pl/14/oplaty-za-autostrady


V Polsku platí pro vozidla nad 3,5 t systém elektronického mýtného viatoll, tzn. že tato vozidla musí být vybavena zařízením viabox i v případě, že nepojedou po silnicích elektronického mýtného. Zaplacení mýtného neosvobozuje od placení za jízdu po zpoplatněných dálnicích.

Elektronické mýtné platí pro všechna vozidla nad 3,5 t, tedy i pro osobní auta, jestliže včetně přívěsu dosáhnou hmotnosti vyšší než 3,5 t - více informací

Příležitostná přeprava osob - v případě provozování v Polsku příležitostné autobusové dopravy vzniká povinnost pro české dopravce registrovat se  k DPH, tzn. že čeští dopravci mají povinnost se před vjezdem do Polska přihlásit k DPH v Polsku – více informací

Pro řidiče platí povinnost celodenního a celoročního svícení vozidel.

Seznam silnic s omezením v jízdě pro vozidla nad 12 t - platné ve dnech od 8.6. do 29.6.2012

Průvodce v polském, ruském, anglickém a německém jazyce

 

VE VRATISLAVI

 Zóna fanoušků (Fan Zone)  a stadion

 Fan Zone (08.06.2012 – 01.07.2012) se nachází v historickém centru města Vratislavi na adrese Rynek – plac Solny. Areál Fan Zone je určen pro návštěvníky EURO 2012, kteří  mají zájem sledovat fotbalová utkání na velkoplošné obrazovce, ale i pro ty, kteří se chtějí zúčastnit doprovodných kulturních a společenských akcí v době EURO 2012. V areálu se nachází občerstvení, zdravotní služba, pořadatelská služba, sociální zařízení aj. Vstup do zóny fanoušků je bezplatný, je zakázáno vnášení alkoholických nápojů či nepovolených předmětů. Nejpohodlnějším způsobem dopravy do zóny bude tramvaj. Všechny tramvaje spojující parkoviště  P&R se zónou fanoušků budou zpředu označeny ikonou zóny fanouška.

Adresa fotbalového stadionu ve Vratislavi s kapacitou 42000 míst: Al. Sląska 1, Wroclaw.

Ve Vratislavi bude během šampionátu změněna městská doprava a organizace silničního provozu. Příjezd do centra města  a okolí stadionu bude omezen. Bude možné zakoupit kartu „OPEN WROCLAW“, díky které bude možné snadným způsobem využívat prostředky MHD včetně slev v restauracích či klubech.

Informace  o  dopravě mezi  zónou fanoušků (Fan Zone)  a stadionem jsou zveřejněny na internetové adrese http://e2012.eu/cz/mhd/5423/.

 Volný čas

Na níže uvedené adrese Městského úřadu Wrocław (zdroj: www.wroclaw.pl) se nachází elektronická verze „Průvodce Vratislaví“ v polské a anglické verzi. S aplikací lze pracovat v režimu on-line nebo off-line a  stažení aplikace je bezplatné.

http://www.wroclaw.pl/przewodnik_miejski,.dhtml

 

VŠEOBECNÉ INFORMACE

 7. červen  je v Polsku státní svátek Božího Těla  (v roce 2012  připadá na čtvrtek) -  obchodní centra, supermarkety a většina ochodů mají zavřeno s výjimkou benzínových stanic.

 Cestovní doklady – při cestování do Polska se občané EU prokazují platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Od 26. 06. 2012 bude muset mít každý občan České republiky (včetně dětí) při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad (platný občanský průkaz nebo cestovní pas).

 Bezpečnost - v místech s vyšší koncentrací lidí a v hromadných dopravních prostředcích upozorňujeme na riziko krádeží peněz, dokladů a cenností. Dále upozorňujeme na nebezpečí vloupání do osobních vozidel. Je nutné dodržovat základní pravidla bezpečnosti, zejména při jízdě v nočních hodinách. Doporučujeme parkovat na střežených parkovištích, jakož i nezastavovat, zejména v noci, na odlehlých parkovištích. Stejně tak je nutno důsledně dbát na zamykání vozidla a to i v místech jako je benzínová stanice.

V případě krádeže je nutné událost nahlásit neprodleně na nejbližší policejní stanici nebo zavolat policii k místu události. Policie sepíše protokol. O  doklad o nahlášení krádeže je nutné policii požádat (policie  doklad nevydává automaticky).

Pokud budou odcizeny rovněž osobní doklady, policie PL by měla vystavit držiteli časově omezené potvrzení o jejich odcizení.

V případě ztráty dokladů – kontaktujte  telefonicky nebo osobně konzulární oddělení ČR v Polsku (kontakt viz níže).

Pokuty - řidič, který nemá stálý pobyt v Polsku, musí zaplatit pokutu v hotovosti na místě. Pokud řidič nemá finanční prostředky nebo nebude s vyměřenou pokutou souhlasit, může být zadržen v cele do doby zahájení zkráceného soudního řízení. Policie má možnost odstoupit od zadržení do doby zaplacení pokuty nebo zahájení zkráceného  soudního řízení, ale v takovém případě má právo zadržet cestovní  nebo jiný doklad umožňující překročení hranice.

Je zakázáno používat za jízdy mobilní telefon (to neplatí, je-li instalována „hands free“ sada).

Alkohol - v Polsku je řidičům vozidla povolen maximální obsah alkoholu v krvi do 0,2 promile. V případě překročení tohoto limitu policie může zadržet občana až do doby 48 hod. a  řidičský průkaz zadrží až do doby rozhodnutí soudu (může trvat několik měsíců). Policejní přístroje pro měření alkoholu v krvi ukazují výsledek alkoholu v mg/l a to znamená, že zobrazovaná hodnota v přístroji nesmí být vyšší než 0,1 mg/l, tj. 0,2 promile.

Do Polska je zakázáno přivážet a vyvážet jakékoliv množství drog a psychotropních látek.

 Zvířata – psi, kočky a fretky. Pokud jsou tato zvířata dovezena do Polska z jiných zemí EU musí mít: identifikační mikročip nebo tetování, platné očkování proti vzteklině a cestovní pas zvířete.

Zbraně -  do Polska je dovoleno přivézt a držet zbraň pouze v případě, kdy držitel zbraně

-  má povolení vystavené konzulem Polské republiky v ČR, které je platné 30 dnů ode dne dovozu zbraně na území Polska.

-  má Evropský zbrojní pas se záznamem konzula Polské republiky v ČR.

V ostatních případech platí zákaz dovozu zbraní do Polska. Podle polského zákona o zbraních a střelivu čl. 4.1 (Dz.U.2004.52.525 s pozdějšími změnami) za zbraně jsou považovány: střelné, lovecké, sportovní, signální, poplašné zbraně, plynové pistole, obušky vyrobené ze dřeva nebo z jiného tvrdého materiálu, hole imitující bejsbolové pálky, kuše, elektrické paralyzéry a spreje, aj.  

 Ministerstvo zdravotnictví PL poinformovalo, že na území PL se nevyskytují žádné epidemie nakažlivých nemocí. Standardně však doporučuje očkování, která jsou obvyklá v souvislosti s  účastí na největších masových akcích ve světě.

 

POMOC V NOUZI PRO OBČANY ČR V POLSKU

 Konzulární oddělení Velvyslanectví ČR ve Varšavě:

Adresa Velvyslanectví ČR: Koszykowa 18, Varšava

Adresa Konzulátu ČR : Al. Róż 12, Varšava

Provozní hodiny pracoviště: pondělí – pátek: 8:00 -16:30 hod.

Pevná linka v provozní době: +48225251850

Nouzová linka (non-stop 24 hod): +48608298988

Fax: +48226217234

E-mail: warsaw@embassy.mzv.cz

Internet: www.mzv.cz/warsaw

Dočasné konzulární pracoviště ve Vratislavi –   v období od 7.6.2012 do 17.6.2012:

Adresa: plac Solny 14A, Vratislav

Provozní hodiny pracoviště: 9:00 -16:00 hod.

Nouzová linka (non-stop 24 hod): +48 600 978 977

E-mail: warsaw@embassy.mzv.cz

Honorární konzulát ČR ve Vratislavi

Arkadiusz Ignasiak – honorární konzul ČR ve Vratislavi

Adresa Honorárního konzulátu ČR : ul. Buska 5a, Vratislav

Provozní hodiny pracoviště: úterý 10:00 – 15:00 hod.

Pevná linka: +48717987610

Fax: +48717987614

E-mail:  wroclaw@honorary.mzv.cz

Společné česko-polské pracoviště pro policejní a celní spolupráci:

Adresa: hraniční přechod Náchod/Kudowa-Słone, Polsko

Pevná linka: +420 974 534 261

Fax: +420 974 534 268

E-mail: hpnachod@mvcr.cz

Infolinka pro zahraniční turisty:

0 800 200 300            bezplatné spojení

+48 608599 999         platné podle ceníku operátora

Infolinka zajišťuje informovanost a pomoc v náhlých situacích,  ve kterých se může turista nalézt – zdravotní problémy, ztráta dokladů, okradení aj.

Linky tísňového volání v Polsku:

999      Záchranná služba

998      Hasiči

997      Policie

986      Městská policie

přílohy

Seznam_silnic_s_omezenim_v_jizde_pro_vozidla_nad_12_t... 187 KB DOC (Word dokument) 31.5.2012

Easy way to Poland 687 KB PDF (Acrobat dokument) 15.6.2012

Galerie


Obrazem z Vratislavi