česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

II. Přeshraniční hospodářské fórum v Těšíně

(Archivní článek, platnost skončena 24.02.2021.)

V polském Cieszynie se dne 22. října 2012 na II. Přeshraničním hospodářském fóru setkali představitelé samospráv a podnikatelé z příhraničních regionů z obou stran česko-polské hranice, aby diskutovali o situaci polských a českých podnikatelů v Polsku i České republicea zejména o tom, jak využít potenciál, který poskytuje česko-polské sousedství.

Akce se uskutečnila za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR jako jeden z projektů na podporu ekonomické diplomacie pro rok 2012 ve spolupráci s Česko-polskou obchodní komorou Ostrava (ČPOK) a Podnikatelským klubem v Cieszynie. Záštitu nad fórem převzali v letošním roce, kromě ZÚ ČR Varšava, rovněž Ministerstvo hospodářství PL, Generální konzulát PL v Ostravě a starostové Českého Těšína a Cieszyna. Fórum otevřel spolu se starosty Českého Těšína a Cieszyna V. Slováčkem a M. Sczurkem a generální konzulkou Polské republiky v Ostravě  A. Olszewskou také velvyslanec České republiky v Polsku J. Sechter, který vystoupil i v dalším průběhu fóra.

Letošní setkání českých a polských podnikatelů navázalo na loňský první ročník fóra, který se za velkého zájmu podnikatelů z příhraničních regionů Slezska uskutečnil v Českém Těšíně. Rovněž letošní fórum se těšilo velkému zájmu, účastnilo se ho více než 160 osob, což je signálem, že podobné aktivity přispívají k rozvoji dobrých sousedských vztahů a vytváření dobrého podnikatelského prostředí zejména v příhraniční oblasti. Program fóra nabídnul účastníkům aktuální hospodářská témata, prostor pro navázání vzájemných kontaktů
a možnost konzultace s odborníky (právo, daně, zástupci ZÚ ČR a PL). Fórum bylo zaměřeno na problematiku podnikání v období krize.

Úvodního diskusního panelu na téma vlivu krize na hospodářství ČR a PL se účastnil spolu s europoslancem za PL J. Olbrychtem a předsedou ČPOK J. Ciencialou rovněž velvyslanec České republiky v Polsku Jan Sechter, který mj. na příkladech upozornil na to, že současná krize se jeví jinak z perspektivy např. Bruselu a jinak z perspektivy konkrétní země, či regionu.

V dalších panelech se diskutovalo o podnikání v příhraničních regionech jako alternativě pro rozvoj firem a perspektivách česko-polské hospodářské spolupráce. V tomto panelu vystoupili mj. i radové ZÚ ČR a ZÚ PL. S. Opěla a W. Pobóg-Pągowski, kteří rovněž během fóra udělovali konzultace zájemcům z řad firem.

Se zájmem se setkala diskuze v panelu o odborné přípravě zaměstnanců v příhraniční oblasti (problematika dvojjazyčnosti, únik kádrů z regionu) a přednášky na téma boje moderní podnikatelské sféry s krizí.

Fórum bylo pro jeho účastníky zajímavé nejen z pohledu příležitostí pro navázání obchodních kontaktů s partnery sousední země, ale také pro možnost konzultace konkrétních otázek s odborníky. Poskytlo rovněž příležitost pro kuloárové rozhovory. Další ročník přeshraničního hospodářského fóra se uskuteční příští rok v Českém Těšíně.

Odkazy na některé zdroje informací o fóru:

http://regionalna.tv/43,286-ii_transgraniczne_forum_gospodarcze.html

http://gazetacodzienna.pl/artykul/gospodarka/ii-transgraniczne-forum-gospodarcze-przede-wszystkim-budowanie-wspolnego-zaufania

http://www.youtube.com/watch?v=1nhxyTKPVHk