Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Cena Gratias Agit pro Mariusze Szczygła

Dne. 2. října roku 2009 byla polskému novináři a spisovateli Mariuszi Szczygiełovi udělena cena ministra zahraničních věcí České republiky Gratias Agit za propagování české kultury, dějin a tradic

Velvyslanectví České republiky ve Varšavě sděluje, že dne. 2. října roku 2009 byla polskému novináři a spisovateli Mariuszi Szczygiełovi udělena cena ministra zahraničních věcí České republiky Gratias Agit za propagování české kultury, dějin a tradic.

Cenou Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí, jsou oceňovány osoby a subjekty, které svojí dlouhodobou činností nebo významným činem cílevědomě přispěly nebo přispívají k šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. (více na www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/kultura_a_krajane/ceny_gratias_agit/index.html)

Jedná se o druhého polského laureáta od roku 1997, kdy byla cena zřízena. Prvním polským laureátem v roce 2003 bylo sdružení Polsko-česko-slovenská solidarita.

Mariusz Szczygieł se narodil ve Złotoryji. Absolvoval Fakultu žurnalistiky na Varšavské univerzitě, stal se reportérem listu Gazeta Wyborcza, kde je dnes redaktorem přílohy Velký formát. Na Varšavské univerzitě vede autorské semináře reportáže. Stal se jedním z nejznámějších polských novinářů. Společně s generačními souputníky Wojciechem Tochmanem a Jackem Hugo-Baderem je jmenován ve všech zahraničních antologiích věnujících se polskému umění reportáže.

Od roku 2001 se zabývá kulturou a historií Československa, respektive České republiky. Za reportáže o Československu a Čechách dostal Cenu Melchior 2004, kterou uděluje Polské rádio za největší přínos v oblasti literatury faktu. Na podzim 2006 publikoval knihu esejistických reportáží Gottland mapující posledních sto let české historie. Podle Gazety Wybroczé je to „kniha z nejnovější české historie, která se snaží rozbít tradiční polské představy o Češích jako o národu knedlíkově dobromyslném a díky své vrozené ohebnosti dějinami proplouvajícím s poťouchlým úsměvem na rtech“. Autor za ní získal řadu literárních ocenění včetně Ceny varšavských knihkupců pro nejzajímavější polskou knihu a Ceny Beaty Pawlak, udělované každý rok v den výročí úmrtí známé polské novinářky a spisovatelky, která v roce 2002 zahynula při teroristickém útoku na Bali. Cena je udělována za článek nebo knihu v polském jazyce na téma jiných kultur, náboženství a civilizací.

Kniha Gottland vyšla v České republice v 2007, později v Německu, Francii, Maďarsku, Itálii a dalších zemích. Autor byl za toto dílo rovněž nominován na neprestižnější polskou literární cenu Niké a na vratislavské ocenění Literární ceny střední Evropy Angelus. V listopadu 2007 získal Cenu Krajowego Klubu Reportażu - za „Gottland - jedno z nejlepších reportážních děl vydaných v Polsku v posledních desetiletích.” V květnu 2009 dostal francouzskou cenu Prix Amphi udělenou univerzitou v Lille za nejlepší cizojazyčnou knihu vydanou ve Francii v roce 2008. Recenzent Le Figaro napsal: „To není kniha, to je klenot!“

V Gazetě Wyborczé otiskuje Szczygieł pravidelně fejetony podepsané CZECHOFIL.PL, v nichž doporučuje nejnovější české knihy v polských knihkupectvích a filmy v polských kinech. Často ve svých vystoupeních v rozhlase a televizi opakuje své zbožné přání: „Kéž by byla česká kultura nakažlivá!“

Mariusz Szczygieł žije ve Varšavě, ale duchem – jak říká – v Praze. Tento novinář, spisovatel a vnímavý příznivec českého národa soustavně propaguje českou kulturu
v zahraničí, boří mýty a vyvrací stereotypy o Češích. Jeho názorová nestrannost
a politicko-historický nadhled, s jakými vypráví o českých národních ikonách, historii
a současnosti, je mimořádný. Mariusz Szczygieł aktivně spolupracuje s Českým centrem ve Varšavě. Jeho pohled na Českou republiku, je o to cennější, že je představitelem mladé generace polských novinářů, která se snaží oprostit se od zaběhnutých klišé a prezentovat vlastní světový názor, a to s jistým nadhledem a nezatížením časy minulými.

Galerie