Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

„Češi a Poláci v Evropě: 1989 a dnes“

„Češi a Poláci v Evropě: 1989 a dnes“ panelová diskuse Petrušky Šustrové a Tomasze Maćkowiaka se studenty College of Europe

Velvyslanectví České republiky ve Varšavě uspořádalo na podnět českých studentů College of Europe, Natolin dne 21. dubna 2010  panelovou diskusi s Petruškou Šustrovou a Tomaszem Maćkowiakem.

Akce se uskutečnila v úzké spolupráci s Českým centrem ve Varšavě, které nejen zapůjčilo dokumentární filmy doplňující diskusi, ale především pro tuto příležitost instalovalo v prostorách velvyslanectví putovní výstavu o historii Polsko-československé Solidarity českého historika Petra Blažka „Odkaz s lidskou tváří“, která celou akci tématicky doplňovala.

Účastníky debaty byli studenti College of Europe, Natolin ve Varšave. College of Europe je prestižní akademická instituce, která již mnoho let nabízí jednoroční postgraduální studium zaměřené na problematiku Evropské unie a evropské integrace. Zahrnuje dvě instituce -  v Bruggách (Belgie) a v Natolinu (Polsko). Instituce v Natolinu byla založena v roce 1994 jako reakce na aktivity a úsilí zemí střední a východní Evropy na poli integrace do EU.

Na otázky studentů odpovídala za českou stranu Petruška Šustrová, známá česká disidentka, novinářka a komentátorka, překladatelka z polštiny a angličtiny a především velká znalkyně polsko-českých vztahů. Za polskou stranu odpovídal Tomasz Maćkowiak, novinář, bývalý korespondent Gazety Wyborczé v Praze a Bratislavě, v současnosti zástupce šéfredaktora týdeníku Forum.

Téma diskuse pod titulem „Češi a Poláci v Evropě: 1989 a dnes“ bylo velmi široké a zahrnovalo široké spektrum otázek. Jádrem debaty byl charakter česko-polských vztahů jak kolem roku 1989, tak dnes.