Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Oslava státního svátku Svatého Václava v Katovicích

Po dlouhé době nepřítomnosti v regionu se Česká republika připomněla Slezskému vojvodství akcemi pořádanými v Katovicích 28. září 2010 u příležitosti Dne české státnosti - tedy v den svátku Svatého Václava, patrona českých zemí.

Po dlouhé době nepřítomnosti v regionu  se Česká republika připomněla Slezskému vojvodství akcemi pořádanými v Katovicích 28. září 2010 u příležitosti  Dne české státnosti  -  tedy v den svátku Svatého Václava, patrona českých zemí.

Velvyslanectví České republiky se sídlem ve Varšavě připravila na tento den ve spolupráci s Vojvodským úřadem v Katovicích několik akcí.  Slavnostní recepce, pořádané velvyslancem ČR při příležitosti státního svátku, se zúčastnil vojvoda a další osobnosti regionu, zástupci obchodních kruhů a veřejného života.

V rámci doprovodného programu vystoupil folklorní pěvecký soubor Lipka z Těšínského Slezska. Nejodvážnější z účastníků díky laskavosti vojvodského úřadu měli možnost si prohlédnut historické podzemí úřadu.

České centrum při Velvyslanectví ČR ve Varšavě připravilo u příležitosti státního svátku Sv. Václava na 28. září 2010výstavu „Trasa ke svobodě“ Vystavené fotografie dokumentují historii Polsko-česko-slovenské Solidarity, její činnost i jejich aktéry – členy. Solidarita byla výjimečným příkladem mezinárodní spolupráce demokratické opozice v zemích sovětského bloku. Její představitelé vykonávali činnost obdivuhodnou a výjimečnou. Jako fenomén tak vstoupili do historie a překročili hranice časové i prostorové. To si ovšem hlavní aktéři tehdy neuvědomovali a také to nebylo hlavním cílem jejich činnosti.

 Česká republika již na začátku roku 2010 otevřela v prostorách bývalého českého generálního konzulátu v Katovicích „Slezskou kancelář“. Zde nabízí možnost jednání s pracovníkem  obchodně ekonomického oddělení Velvyslanectví ČR a po dohodě i  s velvyslancem a dalšími pracovníky zastupitelského úřadu ve Varšavě  v předem domluvených  hodinách. Nabídka je primárně určena pro zájemce z jižních vojvodství Polska: Slezského, Podkarpatského, Malopolského a Opolského, stejně jako pro české hospodářské subjekty.