Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Česká republika převzala předsednictví ve V4

„Visegrad inovativní“ tak zní heslo pod kterým bude probíhat od 1. července 2011 do 30. června 2012 české předsednictví ve Visegrádské skupině V4.

1. července 2011 se Česká republika oficiálně staví do čela Visegrádské skupiny. Své předsednictví zemím Visegrádu zahajuje v roce 20. výročí podpisu zakládající Deklarace o spolupráci. V rámci předsednictví se již tradičně uskuteční česká setkání na exekutivní i parlamentní úrovni – setkání prezidentů zemí V4, premiérů, ministrů, předsedů parlamentů, parlamentních výborů aj.

Visegrádská skupina dostala svůj název od hradu Visegrád v Maďarsku. V roce 1335 se ve Visegrádu sešli český, uherský a polský král, aby jednali o míru a spolupráci. O více než 650 let později, v únoru 1991, se na stejném místě sešli představitelé ČSFR, Polska a Maďarska s cílem prohloubit regionální spolupráci tří, od roku 1993 čtyř středoevropských zemí. Původním záměrem visegrádské skupiny byla široká spolupráce směřující k evropské integraci. Po vstupu zemí Visegrádské skupiny do EU v květnu 2004 je jedním ze společných cílů jednotný postup při jednáních Evropské unie. Souběh polského předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku 2011 a českého předsednictví ve Visegrádské skupině vytváří prostor pro lepší koordinaci společných pozic v Evropské unii.

Více informací: www.visegradgroup.eu

http://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/predsednictvi_v4/index.html