Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Česko-polské energeticko investiční fórum

Při příležitosti oficiální návštěvy předsedy vlády České republiky Petra Nečase se dne 4. listopadu 200 Česko-polské energetické a investiční fórum. Z iniciativy deníku Rzeczpospolita a Parkiet jej v budově varšavské Burzy cenných papíru uspořádalo velvyslanectví ČR a varšavský CzechTrade za podpory českých firem

Konference se zúčastnilo na 70 pozvaných hostů z okruhu finanční sféry (BRE Bank, Credit Agricole a Allianz, Gielda Papierow Wartoscowych), velkých polských energetických firem (PGNiG, Enea, PGE), Sdružení polských investorů, právních kanceláří, akademické půdy (Szkola Glowna Handlowa), Kanceláře Sejmu i Prezidenta republiky, ministerstva hospodářství a současných či budoucích českých investorů v Polsku.

Celého zasedání se zúčastnil člen delegace předsedy vlády, náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner, který přednesl úvodní referát a v průběhu fóra odpovídal na dotazy posluchačů.

Česko-polské energeticko-investiční fórum navštívil předseda vlády Petr Nečas, doprovázený vicepremiérem  a ministrem hospodářství Waldemarem Pawlakem. Oba premiéři připomněli, že vlády obou zemí považují spolupráci v energetice za strategickou a že na ně navazující spolupráce firem v oblasti energetické bezpečnosti se bude i nadále úzce rozvíjet. Obchodní vztahy obou zemí jsou dobré, překonaly již krizové období uplynulých dvou let a pro srovnání jsou na úrovni polského obchodu s Ruskem či Čínou. V investiční oblasti Orlen pronikl na český petrochemický trh a vytvořil silnou mezinárodní skupinu, jejíž činnost se promítá nejen v oblasti petrochemie, ale i energetiky. Premiér Pawlak jmenovitě uvedl, že investice Orlenu do české ekonomiky má trvalý a perspektivní charakter. Pro energetickou bezpečnost obou států bude významný následující rok 2011, kdy bude uveden do provozu plynový interkonektor, který spojí plynové systémy obou zemí.

Projev předsedy vlády České republiky Petra Nečase na Česko-polském energeticko-investičním fóru

přílohy

WEB_PV_Necas_projev_na_energetickemforu.doc 29 KB DOC (Word dokument) 24.8.2011