Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

sluzewiec
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Český den na dostihové dráze Służewiec

V sobotu dne 23. října 2010 u příležitosti státního svátku České republiky se uskutečnil ve Varšavě na dostihové dráze Służewiec ČESKÝ DEN.

Návštěvníkům dostihů se představily dva nejznámější české hřebčíny, státní Hřebčín Kladruby nad Labem a Hřebčín Napajedla. Kladrubský hřebčín, mimochodem nejstarší hřebčín v Čechách, založený r. 1563, je pověstný svým chovem ušlechtilých bílých a vraných starokladrubských koní. Tyto koně jsou jedním z nejstarších plemen. Jde o teplokrevné plemeno, vzniklé na podkladě starošpanělské a staroitalské krve. Chovným cílem je galakarossier - mohutný kočárový kůň, určený k ceremoniální a reprezentativní službě.

Hřebčín v Napajedlích byl založen r. 1883 A. Baltazzim, známým vídeňským jockeyem a činovníkem Turfklubu. Z jeho stájí pocházejí známí angličtí plnokrevníci. Dostihoví koně z Napajedel pravidelně vítězili v rakouském St. Leger, německém a maďarském derby, jakož i na pověstné Velké pardubické steeplechase.

Český den na dostihové dráze Służewiec se uskutečňil pod záštitou ministra zemědělství České republiky Ivana Fuchsy.  Akci organizovalo Velvyslanectví České republiky ve Varšavě ve spolupráci  s organizátorem dostihů, Totalizatorem Sportowym,  Pardubickým krajem a agenturami CzechTourism a CzechTrade.

Všem účastníkům dostihů byl promítán záznam z jubilejní 120. Velké pardubické, která se konala o 14 dní dříve. Český den byl doplněn prezentací České republiky, města Pardubic a prodejními a výstavními stánky českých firem: Pardubický perník, Hřebčín Kladruby nad Labem, Hřebčín Napajedla, Rema-Trade-Regina Momatiuk – vína  z Čech,  Strojtex, a .s. – Nataša Danko –prezentace grilů, pečení i prodej českých klobásek, Pardubický pivovar a. s. – české pivo, Pani Alicja Stryjecká – české dřevěné hračky, Plynostav Pardubice, České dráhy, KB-Blok, Škoda Transportation, SUDOP Polska, ČSA.