Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Diskuse k pomníku generálu Šnejdárkovi

Vyjádření velvyslance České republiky v Polské republice Jana Sechtera:

Pomník generálu Josefu Šnejdárkovi  byl odhalen 27. října 2012. Iniciátorem vybudování pomníčku bylo několik funkcionářů frýdecko-místecké organizace Československé obce legionářské. Tato organizace sdružuje válečné veterány 2. světové války, Československých zahraničních armád i účastníky zahraničních vojenských misí OSN a NATO a všechny nositele osvědčení „Válečného veterána“. Organizace byla založena 15. ledna 1921 legionáři ze všech bojišť 1. světové války. V roce 1939 ji Německá Říše zrušila, v roce 1945 byla organizace obnovena. 2. července 1947 přijala do svých řad příslušníky Československé zahraniční armády ze všech front druhé světové války. Po únorovém komunistickém převratu 1948 byla organizace opět zrušena a svého obnovení se dočkala teprve v demokratickém Československu v říjnu 1991.

Pomník stojí na vrcholu hory Polední na pozemku podniku Lesy České republiky. K jeho zřízení se nevyjadřoval ani stát, ani obecní zastupitelstvo Bystřice nad Olší (Bystrzyca nad Olzą). Památník byl vybudován svépomocí s přispěním drobných dárců a dobrovolníků. Jsem přesvědčen, že při hodnocení všech historických postav je potřebné vzít v úvahu vše dobré, u vojáků pak jejich nezpochybnitelné zásluhy za to, co dokázali a přitom neopomíjet i kontroverzní momenty. Zcela chápu, že osoba generála Josefa Šnejdárka, velitele československé armády v operaci na Těšínsku, vyvolává jako symbol u občanů České republiky polské národnosti smíšené i negativní pocity. O tom ostatně svědčí i diskuse, kterou zveřejnil na svých stránkách tisk naší polské menšiny Glos Ludu v článku z 3. prosince 2012 pod názvem "Czas podnieść glowe, czy czas przebaczyć?"

Myslím si, že hodnotit činnost generála Šnejdárka musí historikové. Diskusi je potřebné vést s českými historiky, s Obcí legionářskou i s Kongresem Poláků v České republice. Budu se ze své pozice v rámci svých možností zasazovat o to, aby se tato diskuse vedla korektně a nepoškozovala dobré vztahy mezi Čechy a Poláky. K generálovi bych ještě doporučil jeho pozoruhodnou knihu pamětí vydanou v r. 1939 pod názvem "Co jsem prožil", která je m.j. také autoreflexí události r. 1919. K dispozici je zde: http://legnob.webege.com/Snejdarek_Co_jsem_prozil.doc

Se srdečným pozdravem a s přáním radostných vánočních svátků a dobrého startu do roku 2013

Jan Sechter