Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Dopis polskému prezidentovi Lechovi Kaczyńskému

Vážený pane prezidente,

letos si připomínáme dvacáté výročí událostí roku 1989. Pád komunismu zásadním způsobem změnil osud obou našich zemí. Znovunabytí svobody, přechod od centrálního plánování k tržní ekonomice a návrat mezi vyspělé demokracie nebyly tehdy pro naše země samozřejmostí a ani dnes nejsou jednou provždy garantovaným stavem. Proto je potřeba tyto události připomínat a jsem přesvědčen, že povědomí o nich nesmí oslabit.

Nemělo by však být opomenuto ani výročí, které já osobně považuji také za významné.   Je jím 90. výročí navázání diplomatických styků mezi Polskem a tehdejším Československem, které si připomínáme právě v těchto dnech.  

Chci využít této příležitosti a mé návštěvy ve Varšavě k tomu, abych vyjádřil své uznání pro vše pozitivní, čeho se v česko-polských vztazích v uplynulých letech podařilo dosáhnout. Především chci ocenit Vaši osobní podporu dobrým sousedským vztahům obou našich zemí. Vážím si Vašeho přátelství, i toho, že během pravidelných setkávání nacházíme společné postoje, které jsou prospěšné pro Polsko i pro Českou republiku. 

Jsem přesvědčen, že diskuse o současném a budoucím uspořádání Evropy se má ubírat tímto směrem a má se soustředit na hledání autentických společných zájmů existujících mezi jednotlivými státy, nikoli na umělé dosazování jakýchsi nadstátních zájmů a dodatečné hledání podpory u občanů.

Vážený pane prezidente, pro Českou republiku zůstane Polsko významným partnerem. Spojuje nás minulost i přítomnost. Spojuje nás blízkost jazyka. Spojuje nás historie naplněná staletími bojů o národní suverenitu, chápanou v obou zemích jako svobodu národa i každého jednotlivce v něm. Věřím, že s tímto vědomím si obě naše země budou připomínat výročí navázání diplomatických vztahů i do budoucna.

S úctou

Václav Klaus