Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Eurorádio – Evropské rádio pro Bělorusko

Uplynulo již několik let od chvíle, kdy začalo do Běloruska vysílat Evropské rádio pro Bělorusko, mezinárodní rozhlasový projekt se sídlem ve Varšavě, tehdy s významnou a americkou a českou podporou. A tak se na začátku prosince 2012 mohlo prostorách českého velvyslanectví ve Varšavě uskutečnit již XIII. setkání donorů Eurorádia.

Eurorádio – Evropské rádio pro Bělorusko začalo vysílat jako exilová rozhlasová stanice z Varšavy v únoru roku 2006. Cílem tohoto mezinárodního rozhlasového projektu je poskytovat objektivní informace a kvalitní hudební program. Rádio vysílá přes satelit, na velmi krátkých vlnách a na internetu.

Významnou finanční a další podporu Evropskému rádiu pro Bělorusko od chvíle vzniku tohoto projektu poskytuje Program transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky (www.mzv.cz/transformace), mezi další klíčové donory patří vlády a nadace ze Spojených států, Evropské Unie, Dánska, Švédska, Nizozemí a Kanady.

Stanice je zaměřena na mladé posluchače (18 – 35 let), proto kromě zpravodajství a publicistiky v běloruštině nabízí kvalitní hudební program (včetně české hudby) a podílí se na řadě akcích zaměřených na podporu běloruských nezávislých kapel. V programu rádia nechybějí autorské pořady věnované různým hudebním žánrům, rozhovory s hosty a soutěže pro posluchače.

Podle posledních průzkumů stanici poslouchá v Bělorusku 420 tisíc lidí. Zaujímá tak přední pozici mezi ostatními zahraničními stanicemi jako je třeba Svobodná Evropa. 

http://euroradio.fm

http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/beloruske-opozicni-radio-posloucha-uz-pul-milionu-lidi-novinari-ale-zazivaji-sikanu--1132112

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/gabriela-svarovska.php?itemid=11803