Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Gratias Agit 2013 i do Polska

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg udělí dnes 7. června 2013 resortní ocenění Gratias Agit. Již potřetí od roku 1997, kdy byla cena zřízena, poputuje ocenění i do Polska. Laureátem Gratias Agit 2013 se stává Andrzej Jagodziński, publicista, bohemista a překladatel české literatury. Prvním polským laureátem v roce 2003 bylo sdružení Polsko-česko-slovenská solidarita, v roce 2009 získal pro Polsko ocenění polský novinář a spisovatel Mariusz Szczygiel.

Gratias Agit

Slavnostní předávání se uskuteční v Černínském paláci. Ministr vyznamená osobnosti nebo organizace, které se podílejí na šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Cenu Gratias agit zřídilo Ministerstvo zahraničních věcí v roce 1997. Ministr ji každoročně uděluje krajanům a přátelům České republiky, bohemistům, historikům, umělcům, vědcům nebo podnikatelům, kteří vedle své profese a bez nároků na odměnu prohlubují zájem zahraničí o naši zemi, napomáhají jejímu zviditelňování a vytváření příznivého obrazu ve světě. Je to ocenění adresované jednotlivcům i organizacím, nadacím a občanským sdružením za jejich obětavou dobrovolnou práci ve prospěch České republiky.

Cenu tvoří plastika v podobě stylizované křišťálové zeměkoule od akademického malíře Zdeňka Petra, diplom a odznak. Ocenění není spojeno s finanční odměnou.

V letošním roce se Cena Gratias agit uděluje celkem 13 osobnostem a jedné organizaci.

www.mzv.cz

přílohy

Životopis Andrzeja Jagodzińského 30 KB DOC (Word dokument) 7.6.2013