Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

mapy02
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Historické a současné mapy z území České republiky

Dne 6. března 2013 uspořádalo velvyslanectví České republiky ve Varšavě slavnostní vernisáž výstavy o historii a současnosti české kartografie a geodézie. Na výstavu navázala konference pod názvem „Historie a současnost české a polské kartografie a její pozice ve Střední Evropě“.

1. Výstava

Přes padesát map jednotlivých zemí Koruny české, Československa i současné České republiky, map katastrálních, vojenských, topografických i speciálních bude prezentovat rozsáhlé bohaté sbírky Centrálního archivu zeměměřického a katastrálního Úřadu zeměměřického v Praze. Výstava se koná pod patronátem K. Bujakowského, předsedy Hlavního úřadu geodézie a kartografie ve Varšavě.

K vidění je mimo jiné unikátní nejstarší známá mapa Čech z roku 1518 českého lékaře a knihtiskaře Mikuláše Klaudyána, mapa Moravy známého českobratrského učence Jana Ámose Komenského z 17. století, obří Müllerova mapa Čech z roku 1720, Hellwigova a Scultetova mapa Slezska, nejstarší známá mapa Těšínska, mapy Kladska, Krkonoš i Vysokých Tater. Další mapy budou prezentovat nedávnou a současnou českou mapovou tvorbu.

Vernisáž se uskutečnila ve středu 6. března 2013 v 9.30 hod. ve výstavní síni Waršavského podniku geodezie a.s. (WPG S.A.) na ulici Nowy Świat 2, Warszawa. (roh Plac Trzech Krzyźy a ul. Ksiazencej)

Výstava bude přístupná zájemcům do 19. května 2013.

Mapa2

2. Konference

Na výstavu navázala konference pod názvem Historie a současnost české a polské kartografie a její pozice ve Střední Evropě.

Mezi přednášejícími byli významní historikové, kteří se věnují historii geodézie a kartografie, m.j. prof. Eva Semotanová, ředitelka Historického ústavu Akademie věd České republiky, prof. Bogdan Ney z Institutu Geodezji a Kartografii, Henryk Bartoszewicz z Archiwum Glównego Akt Dawnych a další.

Konference se dotkla i současné tvorby a spolupráce obou Úřadů geodezie a kartografie, digitalizace map a jejich využití v hospodářské praxi (viz přiložený program).

 

 

přílohy

Zaproszenie i program 6 MB PDF (Acrobat dokument) 28.2.2013

Projev velvyslance ČR Jana Sechtera 26 KB DOC (Word dokument) 11.3.2013