Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

"Hořící keř" ve Varšavě

Dne 26. února 2013 se v Národním divadle ve Varšavě uskutečnila slavnostní premiéra filmu polské režisérky Agnieszky Holland „Hořící keř“ produkce HBO Česká republika.

Projev velvyslance České republiky Jan Sechtera před promítáním filmu:

Vážení hosté,

k lednovému výročí upálení Jana Palacha Agnieszka Hollandová – jak uvedly české média –„obdarovala Čechy Hořícím keřem“. Vnímáme to tak a chtěl bych Vám a společnosti HBO k tomuto daru poděkovat. Prožila jste s generací mých rodičů koncem šedesátých let Pražské jaro, snad reformu socialismu, ale spíše odstranění nánosů ničivého stalinismu i pád tohoto snad posledního vážně myšleného pokusu o systémovou reformu ve střední a východní Evropě.

Odpověď na otázku, jaký mělo Palachovo sebeupálení smysl a jaký význam pro nás měl podobný tragický osud Ryszarda Siwiece není zřejmá a podléhá proměnám v čase.

Dlouho, téměř dvacet let, v nicotném světě odevzdanosti po neúspěšném pokusu dát socialismu lidskou tvář, se mnohým zdálo, že žádnou.

Koncem osmdesátých let však najednou slova, činy a symboly vzdoru za zachování důstojnosti získaly nový smysl. Pro moji generaci, kterou okolnosti vynesly do vedení protestujících studentů, již neexistovala žádná jiná varianta než imploze systému. Činy Jana Palacha  a Ryszarda Siwiece, tento ultimativní a tragický vzdor najednou pro nás zbytečné nebyly a jako studenti jsme mohli pod jejich odkazem sjednotit rozhodující síly do té doby velmi pasivní společnosti a definitivně dokonat zhroucení komunistického systému.

Českou a slovenskou cestu ke svobodě koncem osmdesátých let akceleroval polský vzdor, hnutí Solidarity a myšlenky Jana Pavla II. Proto jsem velmi rád, že jsou dnes večer s námi i hrdinové těchto časů z Česko-polské solidarity. Důležitý je i název filmu převzatý od Jana Skácela z názvu básně o Janu Palachovi. Zakázaného básníka, který se o deset dnů nedožil naší sametové revoluce.

Dnes tehdy zapomenutý Ryszard Siwiec a propagandou karikovaný Jan Palach má v Praze svoji ulici a pomník na čestném místě před Ústavem pro studium totalitních režimů.

Společně sdílenou zkušeností vznikla nová topografie našich pevných vztahů, úcty a nové inspirace. Věřím, že tento film bude významným dílem do mozaiky výjimečných vztahů mezi Čechy a Poláky, sdílení osudů a porozumění