Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Výstava Europa Jagellonica ve Varšavě

Ministryně kultury České republiky Alena Hanáková zahájila ve Varšavě výstavu Europa Jagellonica.

Výstava evropského rozměru i evropské kvality o panování Jagellonců ve Střední Evropě 15. a 16. století nazvaná Europa Jagellonica se přesunula z Kutné Hory do Varšavy. Zde je umístěna ve dvou největších místních institucích, na Královském zámku a v Národním muzeu, a potrvá do 27. ledna 2013 , kdy poputuje do německé Postupimi.  Jejím autorem je český kunsthistorik dr. Jiří Fajt.

Výstava o působení dynastie, jež vládla na území celé střední Evropy a zanechala v její architektuře i výtvarném umění obecně nesmazatelné stopy, předloží návštěvníkům vzácné umělecké předměty původem z dnešního Polska, Litvy, Čech, Maďarska, Slovenska,  Chorvatska a Německa.  Nabídne tak pole k úvahám o setkávání a prolínání identit v Evropě. V Kutné Hoře, kde začala svou pouť po Evropě, ji shlédly tisíce návštěvníků a byla letos jednou z nejpřitažlivějších v celostátním kontextu. V polské historii mají Jagellonci zvláštní místo a lze proto předpokládat, že výstava přitáhne velkou pozornost.

K výstavě bude rozsáhlý doprovodný a pedagogický program včetně mezinárodního setkání historiků.

Partnerem výstavy je České centrum ve Varšavě  http://warsaw.czechcentres.cz/

Více informací na stránkách Národního muzea http://www.mnw.art.pl/  a  Královského zámku  http://www.zamek-krolewski.pl/

Vzdělávací program doprovázející výstavu

Článek v The Warsaw Voice

Místo konání:   Zamek Królewski, Muzeum Narodowe, Varšava

Datum: od: 10.11.2012 do: 27.1.2013

přílohy

The_Warsaw_Voice___Europe_Under_the_Jagiellonian_Dynasty... 33 KB DOC (Word dokument) 20.11.2012

Galerie


Europa Jagellonica