Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

premierzy
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Návštěva předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky ve Varšavě

Ve středu 5. března 2014 navštívil Varšavu předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka a setkal a jednal se se svým polským kolegou, premiérem Donaldem Tuskem.

Rovněž se setkal s předsedou Senátu Bogdanem Borusewiczem. Premiéra Sobotku doprovázeli ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr dopravy Antonín Prachař, ministr životního prostředí Richard Brabec a státní tajemník pro evropské záležitosti úřadu vlády Tomáš Prouza, kteří se také setkali se svými polskými protějšky.

Návštěva potvrdila vysokou úroveň vzájemných vztahů obou zemí. Premiéři hovořili o situaci na Ukrajině, zejména o nepřijatelnosti omezování ukrajinské suverenity a ukrajinské územní celistvosti. O situaci na Ukrajině a o některých dalších otázkách hovořili také v kontextu vzájemné spolupráce v rámci V4, v rámci EU a v rámci NATO. Rovněž hovořili o bilaterální spolupráci v oblasti energetiky, hlavně o  rozvoji dalšího propojení našich plynových soustav, dále o rozvoji dopravního propojení obou zemí, zejména o stavbě dálnic a rychlostních silnic, o ochraně životního prostředí, resp. ovzduší v pohraničních oblastech, primárně na severní Moravě a v českém a polském Slezsku. Premiéři se také dohodli na společném jednání české a polské vlády v České republice v druhé polovině tohoto roku, resp. po komunálních volbách v obou zemích.

V rámci svého dalšího programu premiér Sobotka rovněž položil věnec k památníku Ryszarda Siwiece, který se na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy upálil dne 8. září 1968 na Stadionu desetiletí ve Varšavě. Český premiér se také setkal s předsedou Svazu demokratické levice Leszkem Millerem.

Informace o návštěvě na internetových stránkách úřadu vlády ČR

Fotogalerie