Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Otevření honorárního konzulátu v Czestochowe

Dne 10. 12. 2009 Česká republika slavnostně otevřela svůj honorární konzulát pro vojvodství Slezské a Lodžské se sídlem v Czestochowe

Dne 10. 12. 2009 Česká republika slavnostně otevřela svůj honorární konzulát pro vojvodství Slezské a Lodžské se sídlem v Czestochowe. Jedná se o druhý honorární úřad na území Polské republiky. Velvyslanectví České republiky ve Varšavě tím naplňuje svoji strategii vytvořit v Polsku aktivní síť honorárních konzulátů. V předešlých  letech především z ekonomických důvodů i v návaznosti na vstup do Schengenského prostoru vláda ČR rozhodla o uzavření generálního úřadu ve Vratislavi a následně k 1. 7. 2008 i posledního českého  generálního konzulátu v Katovicích. Otevřením HK v Czestochowe ČR navazuje na bohatou tradici předválečných honorárních konzulátů, které v 50 letech byly hromadně likvidovány, protože jejich filosofie neodpovídala podmínkám socialismu.

 Do funkce honorárního konzula byl ministrem zahraničních věcí ČR jmenován pan Jaroslaw Krykwiński, dlouholetý zástupce Veletrhů Brno a.s. v Polské republice. Působnost úřadu zahrnuje Slezské a Lodžské vojvodství se sídlem na adrese: Al. Najswetszej Maryi Panny 24, 42-200 Czestochowa, Polská republika. Mimo nově otevíraného konzulátu v Polsku již funguje český honorární konzulát v Poznani a na příští rok připravuje ČR otevření konzulátů pro Dolní Slezsko a vojvodství Kujawsko-Pomořanské.

Otevření honorárního konzulátu v Czestochowe znamená opětovnou přítomnost českého subjektu v regionu, který bude podporovat vzájemnou spolupráci mezi oběmi zeměmi, kulturní, obchodní a podnikatelské aktivity v oblasti i nápomocen občanům ČR, kteří se ocitnou v nouzi.

K slavnostnímu zahájení byli pozváni představitelé státní i zástupci města, místní samosprávy, justice, ministerstva zahraničí a krajanských asociací. Českou delegaci vedl náměstek ministerstva zahraničí Hynek Komoníček.

Termín: 10. 12. 2009; 17:00 na adrese honorárního konzulátu.

Projev velvyslance Jana Sechtera

přílohy

HK_czest.doc 22 KB DOC (Word dokument) 24.8.2011