Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Po stopách kurýrů Solidarity

17. října 2010 byla v polském pohraničním městě Ladek-Zdrój v Kladském výběžku otevřena naučná stezka, která dokumentuje činnost českých a polských občanů, kteří se v sedmdesátých a v osmdesátých letech starali o výměnu materiálů mezi polskými a československými protirežimními organizacemi

Naučná stezka je propojena s existujícími turistickými trasami a je opatřena informačními tabulemi s rozsáhlou dokumentací činnosti kurýrů, důmyslně utajovaného způsobu komunikace času a míst setkání  a pokusy o jejich stíhání a pronásledování. Výrobu tabulí pod patronátem ZÚ sponzoroval honorární konzul ČR pro vojevodství Dolní Slezsko A. Ignasiak a český podnik působící na polském trhu OHL ŽS a.s. Texty připravila vratislavská organizace Česko-polské solidarity, podstatnou měrou je jejich autorem textů na stezce je M. Ducin-Piotrowski. Stezka probíhá a končí na státní hranici. Zatím nejsou přesně zdokumentovány cesty kurýrů směrem z ČR, z města Javorník, Žulová a ze Starého Města p. Sněžníkem.

Otevření stezky se zúčastnili představitelé místní samosprávy, dolnoslezského vojvodství, velvyslanec ČR a někteří kurýři, pro které městský úřad uspořádal veřejnou diskusi.

Více informaci o turistické stezce nahttp://www.szlakkurierow.pl