Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Pracovní návštěva ministra obrany v Polsku

Ministr obrany ČR Alexandr Vondra a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek se ve dnech 20. a 21. ledna 2012 na zámku Czocha u Leszna setkali se svými polskými protějšky ministrem národní obrany Polska Tomaszem Siemoniakem a náčelníkem Generálního štábu Ozbrojených sil Polska generálem Mieczysławem Cieniuchem.

Cílem dvoudenního setkání byla především diskuze na téma posílení a prohloubení spolupráce České republiky a Polska ve vojenské oblasti. Ministři a náčelníci generálních štábů se dohodli na pořádání pravidelných společných cvičení různých druhů vojsk obou armád. V této souvislosti debatovali například o možnosti vzájemného využívání vojenských výcvikových prostorů a výměně zkušeností specialistů při výcviku pilotů. Obě strany se shodly na potřebě větší spolupráce v oblasti krizového řízení zejména v případech přírodních katastrof na obou stranách společné hranice.

Tématem rozhovorů byla také spolupráce ČR a Polska v mezinárodních projektech, jako je například alianční cvičení Steadfast Jazz 2013 nebo společné působení v rámci Mnohonárodního praporu Vojenské policie NATO.

Alexandr Vondra a Tomasz Siemoniak rovněž prodiskutovali možnosti obou zemí při nákupu vojenské výzbroje. V této souvislosti se dohodli na společném postupu při akvizicích přes alianční agenturu NAMSA. „Rádi bychom podpořili spolupráci obranných průmyslů obou zemí, zejména v oblasti společného výzkumu a vývoje,“ uvedl Alexandr Vondra. Za tímto účelem bude Zastupitelský úřad ČR v Polsku v březnu tohoto roku pořádat seminář, nad kterým převezmou záštitu oba ministři.

Delegace rovněž jednaly o nadcházejícím summitu NATO v Chicagu. V jeho rámci budou alianční země hovořit o iniciativě Smart Defence (sdílených schopností), výstavbě protiraketové obrany a o působení v Afghánistánu. Oba ministři se dohodli, že budou úzce koordinovat přípravy na summit.

Jednou z příležitostí k diskuzi a přípravě společných pozic bude i zasedání ministrů obrany V4, které bude na počátku května 2012 hostit Česká republika. Ta v současné době Visegrádské skupině předsedá. K prioritám českého předsednictví V4 patří agenda přípravy pilotů vrtulníků, výstavby společného bojového uskupení EU, oblast ochrany proti zbraním hromadného ničení a logistika. Předsednictví po ČR v polovině roku přebírá právě Polsko.

http://www.mocr.army.cz