Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Obelisk pro Ryszarda Siwiece

5. května 2012 proběhlo ve Varšavě slavnostní odhalení obelisku k uctění památky Ryszarda Siwiece. Obelisk v těsné blízkosti Národního stadionu připomíná jeho nejvyšší oběť: na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 se veřejně upálil.

Černý obelisk věnovaný památce polského občana Ryszarda Siwiece, který se v září 1968 na protest proti okupaci Československa veřejně upálil, byl odhalen 21. srpna  2010  před Ústavem pro studium totalitních režimů v Praze v ulici pojmenované podle Siwiece. Autorem uměleckého díla je polský sochař Marek Moderau.

Od 5. května 2012 stojí identický černý obelisk také ve Varšavě, před nově otevřeným Národním stadionem v ulici pojmenované Siwiecowa. 

Na slavnostním odhalení pomníku uvedl Andrej Kuvert, tajemník Rady pro ochranu paměti války a utrpení, ve svém projevu, že Ryszard Siwiec se svým činem stal hrdinou tří národů: českého, slovenského a polského. Velvyslanec České republiky v Polsku zdůraznil, že varšavský pomník Ryszarda Siwiece bude připomínat protest toho neobvyklého člověka, a fanoušci spěchající na fotbalový zápas na nedalekém Národním stadionu se mohou zde na chvíli zastavit a věnovat chvíli vzpomínce na toho, „který obětoval to nejcennější, co člověk může dát“.