Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Představení knihy o Ryszardu Siwcovi

Ve vzdělávacím centru Institutu paměti národa se dne 22. února 2011 uskutečnila prezentace nové publikace Petra Blažka věnované Ryszardu Siwcovi.

Institut národní paměti (ekvivalent české instituce Ústav pro studium totalitních režimů – ÚSTR) ve spolupráci s Českým centrem Varšava a Slovenským institutem ve Varšavě zorganizoval slavnostní představení výpravného alba o životě a osobnosti Ryszarda Siwce a o jeho poslání budoucím generacím. Ryszard Siwiec je svým osudem a hrdinskou smrtí přirovnáván v českém kontextu k českému studentovi Janu Palachovi. V albu je použito fotografií Ryszarda Siwca, které poskytla jeho Rodina. Jeho smrt je zde ukázána v širším kontextu událostí roku 1968 v Polsku i tehdejším Československu. Poslední část knihy nazvaná „Paměť” je věnována tomu, jak v Polsku a sousedních zemích vzpomínka na Riszarda Siwce žije a jak je památka na tuto významnou osobnost kultivována.

Institut Národní paměti (Instytut Pamieci Narodowej) vydal tuto knihu v polském a anglickém jazyce a jejím autorem je český historik, zaměstnanec pražského ÚSTRu dr. Petr Blažek, který přijal pozvání na tuto akci. V diskusi s ním dále vystoupili prof. Jerzy Eisler a dr Łukasz Kamiński. Slavnostní prezentaci otevřeli úvodními projevy zástupce velvyslance České republiky ve Varšavě  Martin Svárovský a chargé d´affaires Velvyslanectví Slovenské republiky Peter Kormúth.

Petr Blažek: Ryszard Siwiec – 1909-1968 (IPN, Warszawa 2010), vydáno v polské a anglické jazykové verzi