Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Premiér Donald Tusk v Praze

Dne 15. 7. 2011 uskutečnil polský premiér Donald Tusk v doprovodu rezortních ministrů návštěvu České republiky.

Polský premiér Donald Tusk jednal v Praze se svým protějškem Petrem Nečasem. Cesta polského premiéra do Prahy byla jeho první zahraniční cestou po 1. červenci 2011, kdy Polská republika převzala předsednictví v Radě Evropské unie.

Ve výjimečném období souběhu předsednictví, kdy Polská republika stojí na čele EU a Česká republika předsedá Visegrádské skupině, se jednání premiérů uskutečnilo v rozšířeném formátu mezivládních konzultací.  Premiéra Donalda Tuska v Praze doprovázelo několik představitelů resortů:  Elžbieta Bieńkowska, ministryně regionálního rozvoje, Cezary Grabarczyk, ministr infrastruktury, Bogdan Klich, ministr obrany, Mikolaj Dowgielewicz,  náměstek ministra zahraničních věcí pro evropské záležitosti, a Marian Kaliski, náměstek ministra hospodářství.

Hlavními tématy rozhovorů byly česká podpora programu polského předsednictví v Radě EU a spolupráce obou zemích v rámci Visegrádské skupiny.  „Priority polského předsednictví považujeme za vlastní a podporujeme je“ uvedl premiér Petr Nečas v průběhu společné tiskové konference. Polsko a Česká republika sdílejí shodné či blízké názory na aktuální problémy současného dění.  České a polské pohledy se sbližují například v náhledu na konkurenceschopnost, finanční rámec EU, kohézní politiku, bezpečnostní a obrannou politiku nebo společnou energetickou politiku. "Naše společné stanovisko nám pomůže prorazit v regionu i v celé Evropě," řekl polský premiér.

Velký prostor pro vzájemnou spolupráci se otvírá v oblasti energetiky (propojení energetických soustav. interkonektorem u Českého Těšína v září 2011) a zkvalitňování infrastruktury (propojení polské a české dálniční sítě mezi Ostravou a Katovicemi v dubnu 2012).