Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Premiéra filmu „Hořící keř“ o Janu Palachovi

První projekce filmu Agnieszky Holland se uskutečnila již v pátek 18. ledna. Slavnostní premiéra se odehraje 23. ledna v multikině ve Slovanském domě; v neděli 27. ledna se na obrazovkách filmového kanálu HBO objeví první část filmu. Mezinárodní premiéra bude 30. ledna na MFF v Rotterdamu.

Třídílné drama Hořící keř začíná rekonstrukcí alarmujícího činu Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na protest proti sovětské okupaci, a o tři dny později svým zraněním podlehl. Film trvá čtyři hodiny, na konci první části Palach zemře. Další dva díly připomenou sebeobětování Jana Zajíce z února 1969, dění ve studentských kruzích,  činnost tajné služby StB při potlačení Pražského jara i to, jak chtěl komunistický režim vymazat Palachův odkaz z národního povědomí.

Trilogii Hořící keř natočila slavná polská režisérka Agnieszka Holland podle scénáře mladého českého spisovatele Štěpána Hulíka.

 V době pražského jara a začínající normalizace Agnieszka Holland studovala pražskou FAMU, v Praze se podílela na studentském hnutí. V prosinci 1971 byla zatčena a ve vazbě v Ruzyni strávila téměř dva měsíce. O tom, jak vznikal film, si můžete přečíst v rozhovoru Agnieszky Holland s Janou Podskalskou