Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

ČR a Polsko: Obhájci rozšiřování EU?

V úterý 14. prosince 2010 se ve Varšavě uskutečnila prezentace zprávy „Česká republika a Polsko: Obhájci rozšiřování Evropské Unie?“ s panelovou diskusí na téma „Znovuvytvoření momentu pro rozšíření EU“. Konferenci zorganizoval Institut pro evropskou politiku EUROPEUM se sídlem v Praze spolu s Centrem pro evropské strategie DemosEUROPA ve Varšavě. Akce byla uspořádána s podporou Česko-polského fóra

Prezentaci zahájil prezident demosEUROPA Pawel Swieboda. V následném úvodním projevu velvyslanec České republiky Jan Sechter poděkoval oběma ředitelům a expertům za vytvoření publikace a zároveň zmínil roli Česko-polského fóra, které vzniklo jako projektový fond při ministerstvech zahraničí ČR a PL, aby podpořilo existující úroveň spolupráce a pokusilo se definovat nová témata, nové pohledy a přístupy k rozvoji vztahů a někdy i potřebný korektiv úsilí politiků a diplomatů.

Rozšíření a sousedství novými tématy nejsou, řekl velvyslanec Sechter.  Ze zkušeností předchozích však již víme, že se uskutečňovalo za různých výchozích podmínek na straně „rozšířeníchtivých“ a v různých situacích EU a aqui communataure, která je na jedné straně složitější a na druhé, díky Lisabonské smlouvě má nebo by alespoň měla efektivitu rozšiřování unie usnadnit. ČR i Polsko mají dobré výchozí podmínky: zkušenost z vlastního rozšiřovacího procesu je ještě v nás čerstvá, uvědomujeme si bilanci jeho přínosů i nákladů, a to pro obě strany EU i tu druhou, protože jsme se v krátké době nacházeli  v obou rolích.

Hlavní myšlenky publikace uvedli: Adam Balcar, ředitel programu „Rozšíření a sousedská politika EU“ demosEUROPA a David Král, ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM. V následné panelové diskusi vystoupili: Barbara Lippert, ředitelka studií Stiftung Wissenschaft und Politik“ Berlín, Tija Memišević, ředitelka Evropského výzkumného centra v Sarajevu, Stanislav Secrieru, spolupracovník Centra pro Východoevropská a Asijská studia, Bukurešť/Kišiněv, Ivan Vejvoda,  místopředseda German Marshall Fund of the United States, Washington, DC a profesor Hakan Yilmaz, prezident Centra pro Evropská studia, Bosphorus University, Istanbul.

http://www.demoseuropa.eu/

http://www.europeum.org/disp_publications.php

Projev velvyslance J. Sechtera

přílohy

WEB_Europeum_projev_vv.doc 27 KB DOC (Word dokument) 24.8.2011