Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
klaus
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Prezident Václav Klaus s manželkou v Polsku

Na pozvání prezidenta Bronislawa Komorowského uskutečnil prezident republiky Václav Klaus společně s manželkou Livií ve dnech 11.- 12. října 2012 státní návštěvu Polské republiky. V průběhu dvoudenní návštěvy prezident republiky ve Varšavě jednal se svým protějškem Bronislavem Komorowskim, s předsedkyní Sejmu Ewou Kopacz a předsedou Senátu Bogdanem Borusewiczem. V Krakově se setkal s Malopolským vojevodou Jerzym Millerem a s představiteli města.

„Co bych chtěl zdůraznit jako velké pozitivum, je současná úroveň česko-polských vztahů. Zažíváme období rekordních objemů vzájemného obchodu, roste počet a rozsah investic, kvete kulturní výměna, přeshraniční spolupráce, turismus. Energetika, chemie, potravinářství, automobilový průmysl – to jsou odvětví, která dnes charakterizují česko-polské ekonomické vztahy. Těší mne jejich dvacetiletý vzestupný trend a věřím, že bude pokračovat.

Jsem přesvědčen, že česko-polské vztahy, které nám všem tak leží na srdci, mají před sebou nadějnou budoucnost a velký potenciál. Přeji nám všem, aby byl využit. Přeji nám všem, abychom dokázali naše společné zájmy prosazovat, abychom se chápali, rozuměli si a nacházeli společné postoje na mezinárodní scéně.“,  řekl prezident Václav Klaus ve svém projevu nastátní večeři pořádané prezidentem Polské republiky Bronislawem Komorowskim.

Prezident rovněž vystoupil na Univerzitě Stefana Wyszyńského, kde převzal titul doktor honoris causa, a společně s prezidentem B. Komorowskim zahájil Česko-polské podnikatelské fórum. Na závěr návštěvy zavítal český prezidentský pár do Krakova, kde po setkání s Malopolskym vojevodou  Jerzym Millerem si prohledl historické centrum města a Královskou katedrálu na Wawelu. Položením kytice květů na místě posledního odpočinku manželů Kaczyńských uctil  jejich památku. Závěr návštěvy v Polské republice patřil setkání s představiteli české krajanské komunity v Mezinárodním kulturním centru, kde prezident republiky s manželkou vyslechli koncert v podání „ Zelowských zvonků“.