Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

ministri_obrany_1
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Sdílení obranných kapacit a schopností je dobrou cestou

Ve středu 6. března 2013 se ve Varšavě uskutečnilo setkání ministrů obrany zemí Visegrádské čtyřky, Francie a Německa. Jednání bylo součástí summitu předsedů vlád V4.

Přípravě obranné agendy tohoto setkání se, mimo jiné, věnovali ministři obrany zemí V4 na svém nedávném jednání v polském Gdaňsku ve dnech 28. února až 1. března 2013. Delegaci Ministerstva obrany ČR ve Varšavě vedl, stejně jako v Gdaňsku, první náměstek ministra obrany Vlastimil Picek.

Důležitým momentem bylo také to, že jednání ministrů obrany V4 poprvé probíhalo na společné platformě V4 a Výmarského trojúhelníku. Témata jednání se nesla v duchu spolupráce V4 v širším, evropském kontextu. Ministři obrany V4 jednali o aktuálních tématech v rámci společného působení v NATO a EU jako je například působení v Afghánistánu po roce 2014, evropská výcviková mise v Mali, regionální vojenská spolupráce Polska, ČR, Slovenska a Maďarska v oblasti společného výcviku, výstavba společného bojového uskupení těchto zemí v rámci EU a také výstavba a rozvoj schopností v rámci alianční iniciativy Smart Defence.

„Myslím, že v době snižování rozpočtů na obranu je sdílení obranných kapacit a schopností dobrou cestou a směřuje k posílení národních schopností a rozvoji interoperability v rámci V4, NATO a Evropské unie. Neméně důležité jsou také otázky evropského obranného trhu, rovný přístup k akvizičním programům a také otevření tohoto trhu malým a středním podnikům,“ řekl ve svém vystoupení první náměstek ministra obrany Vlastimil Picek.

Na závěr jednání bylo podepsáno Prohlášení o záměru o spolupráci týkající se přípravy společného bojového uskupení (Battlegroup) EU zemí Visegrádu. „Česká republika chápe tento projekt jako jednu z výrazných aktivit V4 v období 2013 – 2016. Dnes jsme podepsali Letter of Intent k výstavbě společné evropské Battlegroup a tento krok je zásadním krokem v rámci zapojení do evropské obranné politiky. Česká republika je, myslím, dobrým partnerem, protože je připravena vyčlenit až 800 vojáků a 3 transportní vrtulníky Mi-171 Š,“ podotkl k podpisu důležitého dokumentu náměstek Picek.

Společná evropská Battlegroup by měla mít celkem 3000 osob, z toho Polsko, jako vedoucí země, vyčlení 1300 – 1600 vojáků, Slovensko do 400 a Maďarsko 350 vojáků. Polsko také poskytne hlavní část bojových sil a specializované schopnosti, zdravotnický a logistický modul je připravena vyčlenit Česká republika, ženijní jednotky Maďarsko a jednotku ochrany proti zbraním hromadného ničení Slovensko.

Právě důležitost regionální spolupráce zemí NATO a EU byla jednou z věcí, které na závěr jednání zdůraznil polský ministr obrany Tomasz Siemoniak: "Je to nevyhnutelný vývoj, když si uvědomíme, že každé z uskupení má přes dvacet členů. Příklad společného působení V4 a Výmarského trojúhelníku dokazuje, že spolupráce a sdílení schopností je budoucností pro nás pro všechny.“

Ministri obrany

Ministři obrany V4 a Výmarského trojúhelníku odsouhlasili společné prohlášení, které odráží průběh diskuse a zároveň formuluje záměry jejich působení do budoucna (celý text společného prohlášení najdete v příloze).

V závěru jednání byla také podepsána dvoustranná Memoranda o porozumění a spolupráci Speciálních sil mezi Polskem a Českou republikou, Polskem a Slovenskou republikou a Polskem a Maďarskem.

www.army.cz

přílohy

Joint_Statement.pdf 493 KB PDF (Acrobat dokument) 14.3.2013