Velvyslanectví České republiky ve Varšavě

česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
fiala
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr školství Petr Fiala v Polsku

Dne 20. září 2012 proběhla pracovní návštěva ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Fialy v Polsku. Ministr Fiala se během návštěvy setkal s ministryní pro národní vzdělávání Krystynou Szumilas a s ministryní pro vědu a vysoké školství Barbarou Kudryckou.

Nejdůležitějším bodem jednání s ministryní Szumilas byl podpis programu spolupráce obou ministerstev, který detailně upravuje a dále rozvíjí již dnes existující širokou spolupráci v oblasti vzdělávání.

Tato resortní smlouva navazuje na předchozí smluvní spolupráci a soustředí se především na rozvoj národnostního školství včetně zvyšování kvalifikace učitelů, kteří působí ve školách s polštinou jako vyučovacím jazykem v České republice. Program také podporuje výměnu informací a přímou spolupráci škol a organizací mládeže. 

Polské národnostní školství představuje jedinou kompletní síť škol se vzděláváním v menšinovém jazyce v ČR. O jeho rozvoj pečuje přímo řízená organizace MŠMT – Pedagogické centrum pro polské národnostní školství v Českém Těšíně.

Jednání s ministryní Szumilas se tematicky zaměřilo na vzdělávání polské menšiny v České republice, hlavní tendence a aktuální témata řešená v národních vzdělávacích politikách a možné formy spolupráce.

Setkání s ministryní Kudryckou se soustředilo především na připravovaný rámcový program EU pro výzkum, vývoj a inovace – Horizont 2020. Oba ministři rovněž zhodnotili spolupráci v oblasti vysokého školství a vzájemně se informovali o stavu univerzitního vzdělávání v obou zemích, zejména s ohledem na způsoby jeho financování.

přílohy

Program spolupráce 81 KB DOC (Word dokument) 16.11.2012